Jednym z wielu aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz racjonalnym korzystaniem z zasobów wodnych jest właściwa gospodarka wodami opadowymi i roztopowymi. Prowadzi się ją zarówno na terenach zurbanizowanych, jak i uprzemysłowionych.
Istotnym elementem przyjętych rozwiązań w zakresie odprowadzania tego typu wód jest spełnienie wymogów środowiskowych regulowanych odpowiednimi przepisami. Należą do nich: ustawa z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne oraz ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, a w szczególności przepisy wykonawcze do Prawa wodnego w postaci rozporządzenia Ministra Środowiska z 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.
System powyższych regulacji dotyczy wód opadowych lub roztopowych zakwalifikowanych do kategorii ścieku zdefiniowanego w art. 9 ust. 1 pkt 14c Prawa wodnego oraz w art. 3 pkt 38c Prawa ochrony środowiska. Kryteriami tej klasyfikacji są: po pierwsze – miejsce pochodzenia wód opadowych i roztopowych, a po drugie wymóg zebrania przedmiotowych wód w szczelne, otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne.
Prawo wodne
Odprowadzanie ścieków opadowych lub roztopowych do środowiska należy uznać ...