Tytułowy wskaźnik mikrobiologicznego pogorszenia jakości wody może stanowić element prewencyjnego planu bezpieczeństwa wodnego.

Wprowadzenie wskaźnika mikrobiologicznego pogorszenia jakości wody w sieci wodociągowej w postaci wyniku pomiaru związków adenozynotrójfosforanów tATP ? fATP, przeprowadzonego od razu na miejscu, skróci do 5 minut czas reakcji, jaki jest potrzebny na przedsięwzięcie działań naprawczych, takich jak płukanie, o tzw. czas oczekiwania na wynik badania laboratoryjnego ogólnej liczby mikroorganizmów w temp. 22?2°C po 72 h.

Chodzi o problem eksploatacyjny dotyczący pogorszenia jakości wody przeznaczonej do spożycia w sieci wodociągowej przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, przedstawiony w aspekcie naukowym, tj. badań (badania jakości wody wodociągowej w zakresie opracowania metodyki oceny ryzyka systemu zaopatrzenia w wodę, przeprowadzone we współpracy z Chorzowsko-Świętochłowickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w okresie od 12.02.2014 r. do 31.01.2015 r.), przeprowadzonych w celu ustalenia właściwego wskaźnika pogorszenia jakości wody. Znalezienie rozwiązania pogorszenia jakości wody w sieci wodociągowej zmusza do odwołania się do problematyki z zakresu risk ? management, w ramach której wartości niematerialne i prawne zarządzania ryzykiem określa nowy typ ryzyka, które ma 100% prawdopodobieństwa występowania, ale jest ignorowane ze względu na brak mo...