Praktycznie branża OZE, w szczególności energetyka wiatrowa i biomasowa w latach 2010-2012, dzięki wsparciu zanotowała największy przyrost mocy zainstalowanej.
Oceniając okres programowania 2007-2013, już teraz można stwierdzić, że wsparcie unijne w ramach oferowanych działań dla inwestycji środowiskowych było bardzo ważnym elementem, który niejednokrotnie stanowił podstawę do rozpoczęcia inwestycji. Wzrost rentowności inwestycji i korzystne relacje cenowe ze sprzedaży energii spowodowały, że inwestorzy bacznie zwracali uwagę na ten sektor energetyki. Niejednokrotnie można było zaobserwować działania wręcz pionierskie, podejmowane przez przedsiębiorców, którzy nigdy nie byli obecni na tym rynku. Takie zainteresowanie to zasługa możliwości wsparcia dotacjami, które dla wybranych inwestycji mogły osiągać nawet poziom 70%.
Wysokość dotychczasowo zaangażowanych środków w ramach POIiŚ i działań wspierających odnawialne źródła energii to ponad 2 mld zł (tylko środki unijne). Wsparcie to przełożyło się w znaczący sposób na rozwój energetyki odnawialnej w Polsce. Może jest jeszcze zbyt wcześnie na podsumowania, ale wydaje się, że zamierzenia i przewidywany wpływ realizacji poszczególnych priorytetów i działań pozwoli na spełnienie założeń, jakie przedstawiono w planowanych do osiągnięcia docelowych wskaźnikach. Przykładowo w kluczowym dla OZE Priorytecie IX POIiŚ ustal...