Współpraca na poziomie europejskim
Liczba sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów rośnie lawinowo. Obecnie w jego ramach działa już ponad 5300 europejskich miast i gmin, co oznacza, że ponad 175 mln mieszkańców aktywnie uczestniczy w realizacji podjętych zobowiązań, zmierzając do przekroczenia unijnego celu, jakim jest zmniejszenie emisji CO2 o 20% do 2020 r.
W Polsce do dziś 35 samorządów lokalnych podpisało Porozumienie Burmistrzów. Siedem spośród nich (Jarocin, Kościerzyna, Lublin, Lubin, Pałecznica, Piaseczno i Śrem) wzmacnia swoje kompetencje w zakresie opracowania i wdrażania lokalnych strategii zrównoważonego rozwoju energetycznego w ramach międzynarodowego projektu o akronimie ?GREEN TWINNING ? Budowanie kompetencji i wymiana doświadczeń w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju energetycznego w miastach?, współfinansowanego z programu Inteligentna Energia dla Europy.
Cel ten jest realizowany poprzez wymianę doświadczeń podczas międzynarodowych szkoleń w Lubljanie (Słowenia) i Krakowie na temat opracowania i wdrażania ?Planów działań na rzecz efektywności energetycznej? (SEAP-ów), a także poprzez twinning pomiędzy ?miastami doświadczonymi? (miasta hiszpańskie), a ?miastami uczącymi się? (37 miast z nowych państw członkowskich UE) oraz bezpośrednie wsparcie ze strony krajowego koordynatora, którym jest PNEC.
Śrem, Kościerzyna i Piaseczno opracowały SEAP-y, które następnie zostały zatwierdzone przez ich Radę Miasta i Gminy. Przedstawiciele miast podpisali też umowy twinningowe o współpracy z miastami hiszpańskimi, które stawiają czoła podobnym wyzwaniom: Kościerzyna z Padul, a Piaseczno z Guadix.
? Tylko poprzez bezpośrednie kontakty, wizyty i rozmowy możemy być na bieżąco z tym, co dzieje się w Europie i na świecie w zakresie racjonalnego użytkowania energii. Wymiana doświadczeń pomiędzy samorządami jest bardzo ważna ? podkreślił Zbigniew Michniowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia i zastępca prezydenta Bielska-Białej.
Piaseczno planuje realizację działań w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, modernizacji energetycznej oświetlenia publicznego, optymalizacji transportu lokalnego oraz zielonych zamówień publicznych, a także instalację kolektorów słonecznych w budynkach komunalnych i mieszkalnych. Nieodzownym elementem tych działań jest podnoszenie świadomości i wiedzy mieszkańców w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania OZE poprzez programy edukacyjne skierowane do szkół i administracji.
Natomiast Kościerzyna w swoim SEAP-ie uwzględniła termomodernizację budynków wielorodzinnych, montaż kolektorów słonecznych na 125 budynkach jednorodzinnych, budowę farmy fotowoltaicznej, wymianę źródeł światła na energooszczędne, rozbudowę systemu gazowniczego, modernizację źródeł ciepła i sieci ciepłowniczej oraz budowę obwodnicy i rozwój transportu ekologicznego. Gmina realizuje też projekt edukacyjny ?Kościerzyna ? miasto z klimatem?.
Iwona Korohoda, PNEC