Członkowie Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO) spotkali się 26 listopada br. z przedstawicielem Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki (MG) Sebastianem Stępnickim oraz przedstawicielem Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) Adamem Ogrodnikiem, aby wspólnie omówić kilka ważnych spraw.

Spotkanie miało na celu m.in. omówienie problemów związanych z certyfikacją instalatorów oraz akredytacją organizatorów szkoleń instalatorów (art. 20h do 20zd, Ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy ? Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw wprowadzonej w życie 11.09.2013 r. ? DzU poz. 984, tzw. ?mały trójpak?) i przedyskutowanie bieżących kwestii związanych z procedowaniem projektu ustawy o OZE.

Podczas spotkania przedstawiciel MG poinformował, że na początku grudnia do konsultacji międzyresortowych i społecznych trafią trzy projekty rozporządzeń wykonawczych do znowelizowanego Prawa energetycznego, dotyczące odpowiednio: obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych, akredytacji organizatorów szkoleń, szkoleń i certyfikacji instalatorów oraz opłat. Przewiduje się, że rozporządzenia wejdą w życie w I kw. 2014 r. Podkreślił, że system certyfikacji ma charakter dobrowolny oraz rynkowy. Odnosząc się do pytań członków ZP FEO potwierdził brak podstaw prawnych do działań operatorów sieci dystrybucyjnych, którzy wymagają w formularzu zgłoszenia mikroinstalacji i małej instalacji o przyłączenie do sieci podpisu ?certyfikowanego? instalatora.

Uzupełniając informacje przekazane przez Sebastiana Stępnickiego (MG), Adam Ogrodnik (UDT) przedstawił stan przygotowań Urzędu do wdrożenia ? po wejściu w życie ww. rozporządzeń wykonawczych ? systemu certyfikacji instalatorów. UDT dysponuje już przeszkoloną kadrą, strukturą organizacyjną i procedurami oraz jest przygotowany do szybkiego i sprawnego wdrożenia systemu certyfikacji bezpośrednio po wejściu w życie przepisów wykonawczych. Można też zauważyć widoczne zainteresowanie organizatorów szkoleń ubieganiem się o akredytację. Przewidywany koszt egzaminu dla instalatora to ok. 350 zł, a akredytacji organizatora szkoleń ? ok. 5000 zł.

Ponadto, podczas spotkania poruszono kwestie nowego projektu ustawy o OZE z 12 listopada 2013 r. Prezes Zarządu ZP FEO przedstawił wstępną koncepcję oraz uwagi Związku do nowego projektu ustawy o OZE (ZP FEO ma czas na konsultacje do 11 grudnia br.). W dyskusji  podkreślono konieczność wsparcia mikroinstalacji prosumenckich OZE i odejścia od krzywdzącej propozycji sprzedaży nadwyżek energii po cenie równej 80% średniej ceny energii w hurcie z ubiegłego roku, ustawowego zagwarantowania minimalnych odsetek środków z funduszy ekologicznych na dofinansowanie w formie dotacji do mikroinstalacji OZE oraz dodatkowych środków na wsparcie produkcji urządzeń OZE, określenia minimalnego udziału energii z OZE budynkach w nowych i poddawanych remontom oraz zwolnienia mikroinstalacji OZE z akcyzy na energię elektryczną i podatku VAT na urządzenia odnawialnych źródeł energii.

Grzegorz Wiśniewski, prezes ZP FEO