Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w znaczący sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa dostaw energii i ochrony środowiska. Ponadto stanowi kluczowy element zrównoważonego rozwoju.

Europa jest światowym liderem energetyki odnawialnej, której rozwój jest dodatkowo wspierany przez instrumenty polityczne i legislacyjne.
Jedną z technologii umożliwiających osiągnięcie unijnych celów w zakresie energii elektrycznej jest coraz powszechniejsza w krajach UE technologia współspalania biomasy z paliwami kopalnymi. Niestety, współspalanie bardzo często nie jest ani efektywne, ani odpowiednio bezpieczne dla instalacji energetycznych, zwłaszcza w przypadku niewystarczającej modernizacji eksploatowanych bloków energetycznych i niedostosowania ich do spalania biomasy. Ponadto pozyskiwanie potrzebnych ilości biomasy również stanowi często duży problem dla elektrowni współspalających biomasę.
 
Technologie współspalania na świecie
Wyróżnia się trzy technologie współspalania biomasy z paliwami kopalnymi:
·        Spalanie bezpośrednie, będące najczęściej stosowaną, najprostszą i najtańszą technologią współspalania. Biomasa i węgiel są spalane w tym samym palenisku, przy użyciu tych samych bądź oddzieln...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?