Od lat stosowane są różne technologie zagospodarowywania osadów, z których podstawową jest ich odwadnianie. Popularne jest też suszenie, kompostowanie i spalanie osadów, ograniczone jednak przez wysokie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. W związku z tym najczęstszą metodą ich zagospodarowania pozostaje składowanie.

Dlatego, biorąc pod uwagę podobieństwo komunalnych osadów ściekowych do innych materiałów organicznych, charakteryzowanych jako biomasa, zaczęto poszukiwać rozwiązania problemu utylizacji osadów w sposób, który byłby dostępny dla średniej wielkości oczyszczalni ścieków.
Jako optymalne wybrano współspalanie osadów ściekowych odwodnionych na prasie lub w wirówce wraz z biomasą (zrębami drewna). Technologią taką dysponowała firma ABM SOLID z Tarnowa oraz Politechnika Krakowska. Postanowiono zrealizować program badawczy, pozwalający na adaptację technologii spalania fluidalnego dla potrzeb utylizacji osadów ściekowych z jednoczesnym wykorzystaniem ciepła procesowego. Projekt ten uzyskał akceptację Komisji Europejskiej i jest realizowany pod nazwą Sludge For Heat (SFH) w ramach 5. Programu Ramowego. Pozwolił on na optymalizację technologii spalania osadów ściekowych i oferowanie tego rozwiązania pod nazwą SFH.
Instalacja SFH jest urządzeniem multipaliwowym. Można w niej spalać uwodnione i wysuszone osady ściekowe, rozdrobnione odpady komunalne (w tym odpady tworzyw sztucznych), odpady mięsne w stanie surowym, mączkę mięsno-kostną, odpadowe ...