W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się paliwa z biomasy w postaci pelet i brykietów. Jednak oprócz wielu niewątpliwych zalet paliwa te posiadają także wady.

Przekrój brykietu BC

Do wad tego typu paliwa należy zaliczyć możliwość uzyskania optymalnego spalania tylko w piecach i kotłach o odpowiedniej budowie, dużą wrażliwość na wilgotność, niską temperaturę mięknienia popiołu, podwyższoną emisję niektórych gazów (np. NOx) i konieczność stosowania w produkcji biomasy pochodzącej z jednego źródła (np. trociny lub słoma).
W Polsce funkcjonuje tylko kilkadziesiąt tysięcy urządzeń grzewczych przystosowanych do spalania biomasy. Natomiast tradycyjnych pieców i kotłów węglowych, przystosowanych tylko do spalania węgla, jest ponad 2 mln. W piecach tych spalanie biomasy (drewna kawałkowego, brykietów, pelet) jest co prawda możliwe, ale w zdecydowanej większości oznacza niską sprawność spalania, a w przypadku większych jednostek – zażużlanie ciągu spalin i zwiększenie kosztów eksploatacji.
Tymczasem już obecnie powstaje w kraju ponad 20 mln ton biomasy w różnej postaci rocznie, która może i powinna w dużej mierze być zagospodarowana do celów energetycznych. W jej skład wchodzą słomy zbóż i rzepaku, odpady z gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego, łodygi kukurydzy, zieleń pochodząca z gospodarki ...