Fermentacja metanowa to zespół beztlenowych procesów biochemicznych, w których wielkocząsteczkowe substancje organiczne (węglowodany, białka, tłuszcze) są rozkładane do alkoholi lub niższych kwasów organicznych, metanu, dwutlenku węgla i wody.
Proces przeprowadzany jest w komorach fermentacyjnych, wyposażonych w instalację do mieszania wsadu oraz instalacje: grzewczą, dozującą biomasę i gazową. Surowiec ze zbiornika wstępnego dozowany jest do komory fermentacyjnej, skąd po rozłożeniu substancji organicznej jest transportowany do laguny lub zbiornika pofermentacyjnego. Wsad komory jest uzupełniany odpadami organicznymi ze stacji przyjęć. Wyprodukowany biometan jest kierowany do modułu kogeneracyjnego (rys. 1).


Rys. 1. Schemat biogazowni

W procesie fermentacji przeprowadzanej przez bakterie metanogenne, przy spełnionych określonych warunkach (temperatura, czas retencji, optymalne obciążenie ładunkiem organicznym, odczyn), powstaje biometan, który jest paliwem energetycznym umożliwiającym produkcję energii cieplnej i elektrycznej w skojarzeniu. Schemat przemian, przedstawiony na rys. 2, obejmuje etap hydrolizy, kwasogenezy, octanogenezy oraz metanogenezy.


Rys. 2. Schemat procesu fermentacji metanowej

Faz...