Farmy wiatrowe po hiszpańsku
Hiszpańska firma Iberdrola przejęła osiem farm wiatrowych na Pomorzu, które dotychczas należały do spółki MVV Eternegy Polska. Firma ma postawić kolejne osiem, tak że w sumie ma powstać 16 masztów o łącznej mocy 161 MW. Zgodnie z planem, pierwsza instalacja rozpocznie produkcję 40 MW energii z wiatru pod koniec przyszłego roku. Rozruch pozostałych farm przewidziano dopiero na 2008 r. Zakup ośmiu instalacji jest niewielką transakcją, wynikającą z umowy przejęcia przez Iberdrolę farm Eternegy w Europie. Hiszpańska spółka w ostatnim roku zwiększyła swoje moce produkcji energii odnawialnej o 23% (do 3280 MW). Większość tej energii jest produkowana z wiatru. Do końca tego roku koncern zamierza osiągnąć moce produkcji 3,8 tys. MW.

Nowe inwestycje w oczyszczalni
W Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi 20 września br. oddano do użytku halę dmuchaw oraz kolejny zbiornik biogazu (pierwszy uruchomiono w maju ubiegłego roku). W zbiorniku tym przetwarzany jest biogaz powstały z fermentacji osadów ściekowych. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie z niego energii cieplnej i elektrycznej. Ciepło wykorzystywane jest do ogrzewania obiektów oczyszczalni, zaś energia elektryczna sprzedawana jest do Zakładu Energetycznego. Obecnie nowy zbiornik pełni funkcję magazynu, dzięki czemu cenna energia nie marnuje się. Inwestycja pochłonęła ponad 2 mln euro, z czego połowę stanowiły fundusze unijne.

Pociąg na biogaz
Szwedzi inwestują w ekologiczny transport. Po ich drogach kursuje już 780 autobusów napędzanych biogazem. Oni jednak poszli krok dalej i w lipcu br. w inauguracyjną, 80-kilometrową trasę z Linkoeping do Väestervik ruszył pierwszy w świecie pociąg napędzany biogazem. Prototyp posiada jeden wagon, mieszczący 54 pasażerów. Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 130 km/h. Może on przejechać bez tankowania ok. 600 km. Producentem tego ekologicznego pociągu jest szwedzka firma Svensk Biogas. We wrześniu pociąg będzie próbnie kursował wzdłuż wschodniego wybrzeża.

Megazakład biodiesla w Niemczech
W Deggendorfie (Niemcy), nakładem 100 mln euro, powstanie kolejna fabryka biodiesla. Będzie to największa tego typu inwestycja w kraju. Inwestorzy skupieni w firmie IRECO zakładają, że pierwsze cysterny z biodieslem opuszczą zakład w połowie 2007 r. Moce produkcyjne budowanej instalacji docelowo mają osiągnąć – zgodnie z założonym biznesplanem – 220 tys. ton biodiesla rocznie. Niewątpliwym atutem wybranej lokalizacji fabryki jest możliwość korzystania z pobliskiego portu na Dunaju, co znacząco ułatwi transport niebagatelnych ilości rzepaku jako surowca do produkcji biodiesla. Zapotrzebowanie na rzepak oszacowano na ok. 0,5 mln ton rocznie. Dodatkowo plan inwestycyjny zakłada uruchomienie bloku ciepłowniczo-energetycznego, zdolnego do wytworzenia 20 MW energii z biomasy.

Posłowie do dzieła!
Wojciech Mojzesowicz, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi minionej kadencji Sejmu, sformułował główne zadania, jakie stoją przed przyszłym parlamentem w zakresie poprawy dochodowości gospodarstw rolnych. Za priorytetowe uznał on podwyższenie płatności bezpośrednich do wysokości kwot wypłacanych w krajach „starej” Unii (m.in. wierzby energetycznej i róży bezkolcowej), uruchomienie na skalę przemysłową produkcji biopaliw oraz wprowadzenie paliwa rolniczego.

Kolumnę przygotowała: Katarzyna Terek