Kolejne edycje Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO stają się coraz atrakcyjniejsze dla zagranicznych wystawców i zwiedzających. Liczba wystawców w Salonie Czystej Energii na POLEKO 2006 zwiększyła się o 2,1% w stosunku do ubiegłego roku, a 30% spośród nich stanowiły firmy zagraniczne.

Podczas Targów najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej przedstawiło ok. 1000 firm z 20 krajów. Powierzchnia tegorocznej, osiemnastej już edycji zajęła ok. 17,5 tys. m2 i była o 10% większa od poprzedniej. Z zagranicy pochodził co trzeci wystawca. Obok tradycyjnie obecnych na POLEKO oficjalnych ekspozycji z Czech, Danii, Francji, Niemiec i Szwecji gościły w tym roku po raz pierwszy narodowe wystąpienia firm z Australii, Japonii, Hiszpanii i Szwajcarii. Wystawcy prezentowali swoją ofertę w ramach pięciu sektorów tematycznych: Woda i ścieki, Odpady (utrzymanie czystości i porządku), Energia, Edukacja ekologiczna oraz Powietrze, hałas i wibracje.

Forum prowadziła U.Wojciechowska. Specjalnie zbudowana salka konferencyjna wypełniona była po brzegi.

Ekspozycje specjalne
Od 2001 r. oferta POLEKO wzbogacona jest o Salon Czystej Energii oraz Salon Recyklingu. Nowością w tym roku były ekspozycje: „Salon Aparatury Kontrolno-Pomiarowej” oraz „Pompy dla gospodarki wodno-ściekowej”.
Tegoroczny Salon Czystej Energii zajmował powierzchnię ponad 1400 m2 i był o 21% większy niż ubiegłoroczny. Wzięło w nim udział ok. 100 firm z Czech, Danii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji i Włoch. W ramach Salonu wydzielona została „Przestrzeń konsultacyjna”, gdzie eksperci – m.in. z Polskiego Towarzystwa Energetyki Słonecznej i Polskiej Izby Biomasy – udzielali informacji na temat nowości w technologiach wykorzystania energii słońca i biomasy.

Forum Czystej Energii
Tradycyjnie Salonowi towarzyszyło Forum Czystej Energii, zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i redakcję „Czystej Energii”. Tegoroczny program trzydniowego Forum był bardzo urozmaicony – wygłoszono na nim 45 referatów. Forum to otwarta formuła masowej edukacji, w której uczestniczą zarówno zaproszeni goście, jak i zwiedzający. Ogółem w Forum, które prowadziła Urszula Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika, wzięło udział ok. 400 osób.
Zwrócenie uwagi ku biomasie i technologiom jej spalania to już stały trend, zwłaszcza w aspekcie podniesionych progów produkcji zielonej energii oraz implementacji do polskiego prawa dyrektywy dotyczącej kogeneracji. Dowodem na to była duża liczba słuchaczy referatu prof. Bolesława Zaporowskiego, który przedstawił różne warianty układu elektrociepłowni małej mocy na bazie biomasy z wykorzystaniem różnego rodzaju turbin.

W recepcji rozdawano gratisowo wydanie specjalne Czystej Energii w którym zawarte były materiały seminaryjne.

Wyraźnie wzrosło zainteresowanie produkcją i wykorzystaniem biogazu – m.in. pojawiły się nowe projekty budowy biogazowni. Wzrost ten został wywołany możliwością pozyskiwania zielonych i czerwonych certyfikatów z tytułu produkcji energii elektrycznej z biogazu. Zaprezentowane zostały konkretne projekty i technologie (Zeneris i Aufwind) budowy biogazowni w kontekście doświadczeń niemieckich. Ciekawa była np. prezentacja nowatorskich systemów instalacyjnych REHAU do produkcji biogazu.
Przełamywane są także bariery ograniczające rozwój energetyki wiatrowej, a więc szeroka edukacja w tym zakresie przynosi efekty. Obawy przed negatywnym oddziaływaniem farm wiatrowych są powoli przełamywane. Kolejne gminy, w których planuje się budowę farm wiatrowych, widzą w tych inwestycjach szansę na rozwój. Szczególnie kuszące są kwoty, jakie mogą zasilić gminny budżet z tytułu podatków. Ponadto mieszkańcy tych gmin mogą zarobić na dzierżawie gruntów pod kolejne farmy. Krzysztofa Gutowska, prezes CB Windenergy Słupsk, przedstawiła całą drogę konsultacji, rozmów i negocjacji, którą należało przebyć, aby mógł powstać Słowiński Park Elektrowni Wiatrowych, zlokalizowany na terenie gmin Ustka i Słupsk. Dokonane zostały już zmiany w miejscowym planie zagospodarowania i jest nadzieja, że nic nie stanie na przeszkodzie do powiększenia zainstalowanych mocy (135 MW) o kolejne 240 MW.
Ponadto od ubiegłego roku nie słabnie zainteresowanie wykorzystaniem energii słońca w budownictwie. W kontekście realizacji kilku projektów zmierzających do ograniczenia zużycia energii w budownictwie, zaobserwowanych zmian klimatycznych (dłuższego okresu nasłonecznienia) i zapowiadanej ustawy dotyczącej certyfikacji energetycznej budynków kolektorami słonecznymi interesują się zarówno prywatni, jak i samorządowi inwestorzy. Referat na temat możliwości wdrożenia rozwiązań wykorzystujących systemy słoneczne w Polsce i przykłady rozwiązań na świecie wygłosiła tegoroczna laureatka Tytułu Promotor Energetyki Odnawialnej, dr Dorota Chwieduk. Podczas Forum zostały też zaprezentowane dokonania i przykładowe zrealizowane projekty, m.in. firmy NEOSOL oraz „Słoneczne miasteczko” w Poddębicach.
Również fotowoltaika jest ważnym źródłem energii. Na świecie obserwuje się wyraźny przełom w wykorzystywaniu systemów fotowoltaicznych do przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną – fotowoltaika ma szansę stać się ważnym źródłem energii XXI w. Mogą powstawać zarówno samodzielne systemy fotowoltaiczne dostarczające energię do miejsc bez dostępu do sieci elektroenergetycznej, jak i systemy dołączone do sieci. Mogą być one montowane na dachach oraz fasadach budynków prywatnych i użyteczności publicznej, biurowcach itp. O możliwościach stosowania takich rozwiązań w Polsce na bazie doświadczeń światowych mówiła dr Ewa Klugman-Nadziemska. W kontekście obserwowanego wzrostu cen paliw równie ciekawa była dokonana przez dr. Edmunda Wacha analiza cen nośników energii.
Novum na Forum była dwugodzinna debata będąca kontynuacją dyskusji rozpoczętej na Konferencji „Gospodarka Osadami OSAD 2006” w Gdańsku, dotycząca możliwości wykorzystania odpadów pochodzenia organicznego – takich jak osady ściekowe, mączka zwierzęca czy wydzielone frakcje odpadów komunalnych – do celów energetycznych, dostrzeżonej już w krajach Unii Europejskiej. W Polsce taka możliwość napotyka na przeszkody spowodowane unormowaniami prawnymi. Sposoby przełamania tych barier i dokonania przekwalifikowań tego rodzaju odpadów omawiało na Forum grono fachowców – przedstawicieli nauki, energetyki, oczyszczalni ścieków oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Prostą w obsłudze brykieciarką BIOMASSER prezentowała firma Asket

Debatę moderowali prof. Jan Hupka i dr Andrzej Tonderski. Najważniejsze płynące z dyskusji konkluzje to interpretacja współspalania osadów jako zielonej energii oraz przyznanie, że obecnie nie istnieją prawne ani technologiczne podstawy do współspalania większej ilości osadów ściekowych niż 1%. Postulowano też, by stosować się do standardów emisyjnych, a nie do wytycznych dotyczących składu paliwa. Przedstawiciel Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej zaproponował stworzenie grupy inicjatywnej, która będzie pracowała nad właściwym zagospodarowaniem osadów ściekowych oraz wykorzystaniem ich jako paliwa do produkcji zielonej energii.

Złote Medale MTP
Na siedem przyznanych medali aż dwa otrzymały firmy wystawiające się w Salonie Czystej Energii. To duże uznanie dla tej rozwijającej się branży.
Firma ATMOPOMIAR z Warszawy nagrodzono za pompy ciepła z silnikiem gazowym o mocy 5-20 KM. Pompa gazowa różni się od elektrycznej tym, że kompresor napędzany jest przez silnik gazowy. Gaz spala się w wewnętrznym urządzeniu systemu GHP (Gas Heat Pump), co oznacza, że GHP proponuje pełną klimatyzację zarówno latem, jak i zimą. Jedną z głównych zalet medalowej pompy AISIN są niskie ceny eksploatacji, a oszczędności w skali rocznej mogą być niższe o 30%w porównaniu z pompą elektryczną.
Drugi medal otrzymała firma NIBE – BIAWAR z Białegostoku za FIGHTER 1250 – pompę ciepła z inwerterowym sterowaniem sprężarki i pomp obiegowych. NIBE wykorzystała nowoczesną technologię inwerterową do sterowania wydajnością głównych podzespołów pompy ciepła: sprężarki i pomp obiegowych. Taki sposób sterowania zapewnia znaczne obniżenie zużycia energii elektrycznej w stosunku do „konwencjonalnych” pomp ciepła.

Urszula Wojciechowska