Udźwignięcie przez gminy obowiązków nałożonych znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie osiągnięcia określonych poziomów odzysku i recyklingu odpadów będzie wymagać osobistego zaangażowania społeczeństwa w proces zmian.
 
Szczególnie cenna może się okazać współpraca z działającymi na terenie gmin organizacjami pozarządowymi.
Zgodnie z art. 3b ust. 1 znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, do 31 grudnia 2020 r. recykling i przygotowanie do ponownego użycia takich frakcji odpadów komunalnych jak: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło winny osiągnąć poziom co najmniej 50% wagowo. Z kolei recykling, przygotowanie do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych powinny osiągnąć poziom minimum 70% wagowo. Ograniczanie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania ma również przebiegać w szybkim tempie i spowodować radykalną poprawę w tym zakresie.
 
Cele gminy
Wypełnienie tych obowiązków będzie w pierwszej kolejności zależało od przyjętego modelu selektywnej zbiórki odpadów. Praktykowany w wielu gminach pojemnikowy system zbierania cechuje średnio 30% skuteczność odzysku surowców. Największą efektywność wykazują te systemy selekt...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?