Wszystko na temat ozonu
Pod koniec listopada firma WOFIL zaprosiła przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej na II Konferencję Naukowo-Techniczną ?Ozon w Polsce?, która zgromadziła blisko 120 uczestników.
Konferencja odbywająca się w cyklu dwuletnim miała na celu poszerzenie wiedzy wodociągowców na temat możliwości zastosowania ozonu i wykorzystania jego wciąż niedocenionych w naszym kraju właściwości. Konferencja została zorganizowana w malowniczej Krynicy-Zdroju w dniach 24-25 listopada 2016 r.
Forum wymiany doświadczeń
Wydarzenie honorowym patronatem objęli Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? oraz dr Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju, który, rozpoczynając listopadową konferencję, nie krył zadowolenia, że już kolejna jej edycja odbywa się w Krynicy-Zdroju i jest doskonałą okazją do promowania nowych technologii, które mogą jak równy z równym konkurować z europejskimi rozwiązaniami.
Uczestników powitał również Robert Muszański, będący właścicielem firmy WOFIL ? głównego organizatora konferencji, niekwestionowanego lidera małych i średnich systemów ozonowania wody w Polsce. Firma, która powstała w 1999 r., zaprojektowała i wykonała już ponad 300 instalacji ozonowania w Polsce i za granicą. ? Druga edycja konferencji miała przede wszystkim nauczyć uczestników, jak stosować ozon w sieci zamiast technologii chlorowania, która jest szkodliwa dla zdrowia. Przygotowując konferencję, staraliśmy się zebrać informacje z całego świata, a także pokazać polskie rozwiązania. Zaprosiliśmy również firmy z Niemiec, aby podzieliły się swoimi doświadczeniami. Druga edycja konferencji to również możliwość zgłębienia wiedzy na temat bardzo nowoczesnych ozonatorów plazmowych ? będziemy pokazywać urządzenia plazmowe, które wytwarzają ozon. Ważnym elementem naszej konferencji jest też edukacja, a zorganizowane w Krynicy-Zdroju wydarzenie stanowi doskonałe forum wymiany doświadczeń dla pracowników branży wod-kan ? przekonywał R. Muszański.
Ozon okiem praktyków
Konferencja została podzielona na sesje tematyczne oraz warsztaty techniczne, które, wg założeń organizatora, miały służyć nie tylko szkoleniu, ale również poznawaniu praktycznych rozwiązań. W bloku technologicznym, moderowanym przez dr. inż. Floriana Piechurskiego, wady i zalety stosowania ozonu na przykładach istniejących już obiektów zaprezentowali przedstawiciele Wodociągów Białostockich, Wodociągów w Głuchołazach, MPWiK w Rzeszowie, Wodociągów Płockich oraz Urzędu Miasta Mszana Dolna. Blok techniczny, moderowany przez prof. dr hab. inż. Henrykę Danutę Stryczewską, poświęcony został przeglądowi urządzeń do pomiaru tlenu resztkowego w wodzie.
Drugiego dnia konferencji uczestnicy zapoznali się m.in. z problemami dotyczącymi dezynfekcji przy naprawie i renowacji sieci wodociągowej oraz wykorzystaniem w tym celu ozonu, a także z możliwościami technicznymi wprowadzania ozonu do sieci wodociągowej. Uzupełnieniem wykładów była również prelekcja dotycząca rozwiązywania problemów z ubocznymi produktami ozonowania wody.
Niewątpliwym atutem konferencji była możliwość skonsultowania się z producentami, którzy doradzali w sferze projektowania i doboru odpowiednich urządzeń oraz technologii w procesie inwestycyjnym. Sponsorami i współorganizatorami krynickiego spotkania były firmy Filtr, Jafar, NBM Technologie, Tintometr oraz Right Quality Solutions.
Katarzyna Szyińska