Jak w świetle nowych przepisów kształtuje się rynek paliw z odpadów w Polsce? Jak efektywnie energetycznie i bezpiecznie dla środowiska zorganizować system gospodarki odpadami z uwzględnieniem SRF? W Iławie zastanawiali się nad tym uczestnicy konferencji ?Paliwa z odpadów?.

Pod koniec marca br. na piątą już edycję konferencji organizowanej przez firmę Abrys przyjechała rekordowa liczba ok. 180 osób. Jest to największe w kraju forum dyskusji o paliwach z odpadów (SRF), których zakłady przetwarzania odpadów teoretycznie mogłyby produkować w ilości 3,5-5 mln ton rocznie.

Otwierając konferencję, dr Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, podkreślił, że w ciągu ostatnich pięciu lat mieliśmy do czynienia z potężnymi zmianami w przepisach dotyczących paliw w odpadów. ? Choć sami tego nie zauważamy, mamy przecież nowe ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o odpadach i o OZE, rozporządzenia dotyczące zakazu składowania odpadów danego typu, mamy 19 norm dla stałych paliw wtórnych. Zmiany zaszły też na rynku. Mamy do czynienia z masową produkcją SRF i preSRF w RIPOK-ach, mamy w Polsce ponad 110 instalacji do wytwarzania paliw z odpadów, wzrastają też wymagania jakościowe ? wyliczał.

Mogłoby być lepiej

Mimo to, jak pokazały dyskusje podczas konferencji, na rynku wciąż istnieje wiele barier, które ograniczają jego rozwój. W dyskusji panelowej ? z ud...