Wybrane aspekty oceny zagrożeń obiektów wodociągowych
Wybrane aspekty oceny zagrożeń obiektów wodociągowych
Podstawowym celem artykułu jest scharakteryzowanie metodologii oceny zagrożeń występujących w systemach wodociągowych. Pozwoliło to na wprowadzenie dwóch nowych wskaźników ? odporności systemu i jego oczekiwanej efektywności eksploatacyjnej.
Bezpieczeństwo zalicza się do sfery podstawowych potrzeb człowieka. Bezpieczeństwo publiczne jest wartością konstytucyjną, dla której ochrony możliwe są ograniczenia praw, swobód i wolności obywateli.
Zgromadzenie ogólne ONZ 28 lipca 2010 r. przyjęło rezolucję, która prawo do zdatnej do picia, czystej wody oraz urządzeń sanitarnych uznała za niezbędne, by człowiek mógł w pełni korzystać z życia. Dwa miesiące później Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję, potwierdzającą, że prawo do wody i urządzeń sanitarnych jest prawem człowieka. Ponadto uznała, iż prawo do bezpiecznej wody do picia i sanitariatów jest pochodną prawa do odpowiedniego poziomu życia poprzez standardy zdrowia fizycznego i prawa do godności osobistej1. Był to krok milowy w odniesieniu do uchwał Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro z 1992 r. w sprawie sprawiedliwego dostępu do wody i korzystania z jej zasobów. Woda jest niezbędna do życia i nie sposób jej czymkolwiek zastąpić. Międzynarodowa Dekada ?Woda dla Życia? obejmuje lata 2005-20152.
Zagrożenia współczesne dotyczą nie tylko czynników naturalnych lub zdarzeń o charak...