Radykalne ulepszenie poziomu usług publicznych oraz jakości infrastruktury w Polsce nie jest możliwe w perspektywie kolejnych kilku lat przy użyciu środków pochodzących z naszych podatków, nawet powiększonych o granty Unii Europejskiej.
Aspiracje społeczne w kontekście wieloletnich zaniedbań oraz konieczność wykonania przez Polskę zadań użyteczności publicznej, w skali zarówno ogólnokrajowej, jak i regionów, wymagają wyjątkowej mobilizacji środków. Do takiej konkluzji dawno już doszły władze krajów z o wiele zasobniejszym portfelem publicznym niż Polska. Oczywista jest konieczność użycia kapitału prywatnego dla realizacji jakiejkolwiek wizji przyszłości, która wykracza poza łatanie starych dziur i ograniczone lokalne ulepszenia.
Jak dotąd największym elementem takiej wizji w Polsce pozostaje budowa stadionów sportowych i infrastruktury wspomagającej, o ile zostaną znalezione środki na jej realizację. Potrzeby społeczne wykraczają daleko poza tę fragmentaryczną wizję i bardziej podstawowe bolączki, takie jak komunikacja czy opieka zdrowotna, od dawna wymagają podobnej, realnej do wdrożenia wizji.
Niniejsze „Zeszyty Komunalne” stanowią istotny głos w dyskusji na temat zbudowania zaplecza organizacyjnego, środowiska prawnego oraz finansowego dla realizacji kompleksowych i kosztownych działań, kt&oac...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?