Sól szkodzi
Na temat szkodliwości stosowania soli drogowej debatować będą uczestnicy spotkania pt. „Po pierwsze nie szkodzić – wielobranżowe seminarium poświęcone alternatywnym sposobom zimowego utrzymania dróg”. Odbędzie się ono 20 października br. w Warszawie, a jego organizatorami są: Zarząd Główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. Tematyka seminarium poświęcona będzie szkodliwości soli drogowej nie tylko dla zieleni, ale także dróg, infrastruktury drogowej i towarzyszącej, infrastruktury podziemnej, środowiska naturalnego oraz pojazdów. Porównane zostaną koszty zimowego utrzymania dróg przy pomocy środków chemicznych i niechemicznych w okresie jednego sezonu oraz wielu sezonów. Poza tym uczestnicy dyskutować będą na temat aspektów prawnych oraz możliwości zastosowania alternatywnych wobec soli sposobów zimowego utrzymania dróg. Na zakończenie postarają się wypracować wspólne wnioski służące poprawie aktualnej sytuacji zbyt częstego sięgania przez drogowców po sól.

 
Współczesna architektura krajobrazu
W krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 28 października br. odbędzie się IV edycja konferencji „Współczesna architektura krajobrazu – trendy, technologie i praktyka”. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK), a jego tematyka poświęcona będzie różnorodności ekologicznej w kontekście projektowania i wykonawstwa przestrzeni publicznych. Poruszane kwestie dotyczyć będą m.in.: ekologii, ekozofii czy możliwości symbiozy siedlisk antropogenicznych i przyrodniczych. Organizatorzy do udziału zaprosili ekspertów z renomowanych polskich uczelni oraz cenionych projektantów z Francji i Niemiec. Swoje najciekawsze projekty z ostatnich lat zaprezentują: Heiner Luz (Luz Landschaftsarchitekten, Monachium), Leonard Grosch (Atelier Loidl, Berlin) oraz Christine Dalnoky (Atelier Christine Dalnoky, Marsylia). Program i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.sak.org.pl.
 
Zaprojektuj żywą ścianę
Stworzenie projektu zagospodarowania istniejącego fragmentu ściany o wymiarach 6,80 x 2,20 m jest przedmiotem konkursu organizowanego przez Wydawnictwo Krusikiewicz. W zmaganiach mogą wziąć udział architekci krajobrazu, architekci, uczniowie, studenci i absolwenci tych kierunków. Prace mogą być realizowane oraz zgłaszane do konkursu indywidualnie lub zespołowo. Wystarczy, że w zespole jest osoba należąca do jednej z wymienionych grup. Wraz z projektem konkursowym należy dostarczyć wypełnione zgłoszenie konkursowe. Prace można nadsyłać drogą pocztową do 3 listopada br. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 10 listopada br. Wyniki konkursu zostaną podane do wiadomości publicznej na stronie internetowej www.ArchitekturaKrajobrazu.info. Tam można też znaleźć szczegóły dotyczące konkursu.