Festiwal Otwarte Ogrody 2010 (logo festiwalu)
Organizatorzy tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody zapraszają do wzięcia udziału w weekendowych imprezach, które odbywać się będą od maja do września w miastach-ogrodach. Podczas Festiwalu w Józefowie, Komorowie, Konstancinie, Milanówku, Zalesiu Dolnym oraz w warszawskich dzielnicach – Sadybie i Włochach furtki do ogrodów będą otwarte. Uczestnicy odpoczną od zgiełku miasta i spędzą weekend w pięknych ogrodach i zabytkowych willach. Ich właściciele pokażą swoje posiadłości i opowiedzą ich historie. Artyści zorganizują kameralne wydarzenia, ożywiając na kilka godzin zabytkowe, na co dzień zapomniane miejsca. W ramach wydarzenia organizacje charytatywne planują wystawy, warsztaty i wycieczki. W 2010 r. inauguracja Festiwalu odbędzie się 29 maja br. w Józefowie i w warszawskich Włochach. Więcej informacji o programie i mazowieckich miastach-ogrodach znaleźć można na stronie projektu www.otwarteogrody.pl. (Magdalena Prosińska, Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości)
 
Naturalne bogactwo miasta
Zieleń osiedlowa to przestrzeń, która otacza codziennie każdego z nas. Dlatego uczestnicy VI konferencji naukowo-technicznej „Zieleń Miejska – naturalne bogactwo miasta”, będą mieli możliwość wysłuchania podczas trzydniowej sesji licznych referatów, które wygłoszą prelegenci z różnych ośrodków naukowych w Polsce. Konferencja organizowana przez Toruński Oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych odbędzie się od 9 do 11 czerwca br. Pierwszego dnia w tematykę konferencji wprowadzi prof. dr hab. Marek Kosmala, który opowie o osiedlach ekologicznych. Jednak spotkanie nie będzie tylko i wyłącznie dotyczyć nowych technologii zastosowanych na osiedlach, ale także roślinności i jej wykorzystania w przestrzeni, w której istnieją stare osiedla mieszkaniowe. Organizatorzy wraz z uczestnikami spróbują także zastanowić się nad oczekiwaniami społecznymi w kwestii modernizacji osiedli mieszkaniowych oraz nad funkcją społeczno-edukacyjną samej zieleni na tego typu terenach.
 
Akademia zieleni w mieście
Pod hasłem „Techniki sadzenia drzew w mieście” 8 czerwca br. odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Będzie to pierwsze z cyklu seminarium Akademia zieleni w mieście. W programie przewidziane jest wystąpienie prof. dr. hab. Marka Siewniaka, który zaprezentuje metody sadzenia drzew w mieście. Jego wykład poprzedzi wystąpienie Bartosza Byczkowskiego, który zapozna uczestników z normami związanymi z materiałem szkółkarskim, jaki jest używany do nasadzeń miejskich oraz pielęgnacji roślin po ich przesadzeniu. Organizatorzy zapraszają przede wszystkim projektantów i wykonawców zieleni.
 
Seminarium i wystawa plenerowa
Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu wspólnie z magazynem „Topos” organizuje od 18 do 19 czerwca br. seminarium poświęcone architekturze krajobrazu. Konferencja w Krakowie połączona będzie z wręczeniem prestiżowej nagrody redakcji kwartalnika – Topos Landscape Award. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa. Podczas seminarium będzie można również wziąć udział w kilkudniowej wystawie plenerowej, prezentujące najciekawsze przykłady przestrzeni miejskich z całego świata. Szczegóły dotyczące konferencji znajdują się na stronie internetowej: www.topos2010.sak.org.pl.