Jeszcze czas na inspiracje [pod naszym patronatem]

Przypominamy, że termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w II edycji konkursu „Inspiracje w przestrzeni” mija 1 grudnia br. Celem konkursu jest promocja i nagrodzenie projektów urbanistycznych, kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej. W tym roku oceniane są projekty ekologicznych i oryginalnych przestrzeni zieleni na osiedlach mieszkaniowych. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach – projekty zrealizowane i koncepcyjne. W ramach każdej z nich zostaną przyznane dwie narody: dla debiutanta oraz dla profesjonalisty. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w trakcie seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa” podczas poznańskiej Gardenii.
 
Zakochana para
Aleja Zakochanych w Rewalu to efektowny deptak wyłożony kostką, wzdłuż którego po obu stronach ciągną się szpalery zawsze zielonych tuj. Aleja jest wciąż rozbudowywana o ławeczki z figurami znanych z historii i literatury kochanków. Jeszcze nie tak dawno pojawiła się tutaj ławka Romeo i Julii, następnie Małego Księcia i Róży, a już władze gminy ogłaszają konkurs na wyłonienie kolejnej pary zakochanych, do której będzie można się dosiąść. Do 29 grudnia br. internauci mogą zgłaszać imiona typowanych przez siebie bohaterów. Wyboru dokonywać mogą spośród dziesięciu par zaproponowanych przez organizatorów konkursu. Wśród propozycji znaleźć można m.in. Adama i Ewę, Tristana i Izoldę, Parysa i Helenę czy też Kmicica i Oleńkę. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 4 stycznia 2013 r. Spośród wszystkich uczestników rozlosowana zostanie nagroda – romantyczny, walentynkowy weekend dla dwojga. Szczegóły konkursu są dostępne na stronie internetowej gm. Rewal.
 
Współczesne miasto
Ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa „Kształtowanie współczesnej przestrzeni miejskiej” odbędzie się w dniach 29.11.-01.12.2012 w Warszawie. Zapowiadane obrady są trzecią odsłoną debaty dotyczącej współczesnego miasta. Podczas tegorocznej edycji zostaną poruszone tematy dziejów i planowania dyskursu publicznego miasta, kształtowania i zagospodarowania (w) fizycznej przestrzeni miasta, organizacji i zarządzania ośrodkiem miejskim, jak również jego promocji, ochrony i konserwacji. Organizator – Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału zarówno teoretyków, jak i praktyków – miejskich badaczy wszelkiej maści: historyków, ekonomistów, urbanistów, architektów, socjologów, przedstawicieli gospodarki przestrzennej, geografów, archeologów, filozofów, kulturoznawców, antropologów, psychologów środowiskowych, literaturoznawców oraz politologów.