Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU z 2007 r. nr 39, poz. 251, z późn. zm.) za jeden z podstawowych obowiązków posiadaczy odpadów uznaje konieczność poddania ich w pierwszym rzędzie odzyskowi, a dopiero w sytuacji, gdy jest on z określonych przyczyn niemożliwy – unieszkodliwieniu.

Składowanie odpadów traktowane jest przy tym jako ostateczność, dozwolona w sytuacji, gdy żaden inny sposób zagospodarowania odpadów nie jest możliwy do zastosowania (art. 7 ustawy).

Jest to chyba najważniejsza z tzw. zasad ogólnych ustawy, dotyczących wymagań związanych z prowadzeniem gospodarowania odpadami, stąd jest z nią powiązanych szereg przepisów szczegółowych, mających służyć jej wykonaniu i osiąganiu zakładanych celów. Jedną z takich regulacji są przepisy dotyczące wydobycia odpadów ze składowiska, zawarte w ustawie o odpadach (w szczególności art. 54a), ale nie tylko w niej.

Konieczna zgoda

Wskazane przepisy zakładają, że – jeżeli tylko okaże się to możliwe – składowanie odpadów powinno być traktowane jako...