Wyjątkowe Targi WOD-KAN
Bydgoskie targi organizowane przez Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie? od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem całej branży wodno-kanalizacyjnej. Co roku w wydarzeniu udział bierze niemal 400 wystawców i ok. 10 tys. zwiedzających. Tym razem na uczestników od 10 do 12 maja czekało wiele wyjątkowych niespodzianek i nowych propozycji.
Tegoroczna edycja XXIV Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN ? największych targów branżowych w Polsce i jednych z kluczowych w Europie ? odbyła się po raz pierwszy w nowoczesnym obiekcie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Hala targowa z częścią biurowo-konferencyjną ma ponad 16 tys. m2 powierzchni użytkowej. Znajdują się w niej cztery sale konferencyjne, z których największa może pomieścić do 520 osób. Wystawcy mogli skorzystać z prawie 11 tys. m2 przeznaczonych na ekspozycje, a całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 50 mln zł.
W opinii organizatorów?
Podczas uroczystości otwarcia targów prezes Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie? Dorota Jakuta, nawiązując do miejsca spotkania, powiedziała, że bardzo cieszy się, iż branża wod-kan może, po długim okresie oczekiwania, spotykać się w tak nowoczesnym obiekcie. ? Bardzo dziękuję wszystkim przybyłym na dzisiejszą uroczystość gościom i wystawcom, szczególnie tym wieloletnim. Ufam, że będzie to bardzo udana edycja targów, a świadczą o tym następujące liczby: 375 wystawców, 10 konferencji organizowanych przez wystawców, 21 partnerów medialnych i 10 nominowanych produktów w konkursie Grand Prix Targów WOD-KAN. Ponadto po raz pierwszy wspólnie z firmą Abrys zorganizowaliśmy Międzynarodowy Kongres ENVICON Water, który z pewnością wzbogaci program targów ? podkreśliła D. Jakuta.
Targi zainaugurował również Mariusz Gajda, podsekretarz stanu z Ministerstwa Środowiska, które sprawowało patronat honorowy nad wydarzeniem. ? Targi WOD-KAN odzwierciedlają wszystko to, co dzieje się obecnie i czego dokonano w ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat w zakresie gospodarki wodnej i kanalizacyjnej ? powiedział minister. Dodał też, że przed branżą jeszcze wiele nowych wyzwań. ? Zaostrzane są wymogi środowiskowe, następuje urbanizacja kraju, wdraża się nowe, innowacyjne technologie, zarówno w zakresie uzdatniania wody, jak i oczyszczania ścieków. Będziemy w ministerstwie wspierać te działania przez fundusze europejskie i krajowe. Chcemy ułatwić branży sięganie po te środki ? zadeklarował M. Gajda, jednocześnie sygnalizując, że trwają prace nad przygotowaniem nowych programów wspomagających rozwój branży.
Z kolei prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski stwierdził, że Bydgoszcz znajduje się w gronie liderów i już uporządkowało gospodarkę wodno-ściekową. Niemniej nie każdy samorząd może pochwalić się tym samym. ? Jest jeszcze wiele gmin, przed którymi sporo wyzwań. Jesteście tu z nowymi technologiami, innowacyjnymi rozwiązaniami i pomysłami, aby podwyższać standardy w zakresie gospodarki wodnej i ściekowej w całej Polsce ? powiedział prezydent.
?i z perspektywy wystawców
? Targi w tym roku to przede wszystkim czas zmian, ponieważ wszystkie stoiska znajdują się w jednym wielkim pawilonie. Obiekt jest nowy i elegancki, a ekspozycje mają bardzo dobrą lokalizację. W porównaniu do poprzednich edycji to ogromny postęp ? powiedział Marcin Łukasik, business development specialist z 3M Poland. Dodał też, że wcześniej targi odbywały się w namiotach, było gorąco i nie zawsze przyjemnie. Jego zdaniem, z pewnością ta wielka odmiana przekłada się na komfort współpracy wystawców z klientami. ? Uważam, że biorąc pod uwagę obecną infrastrukturę, targi osiągnęły europejski poziom ? stwierdził Tomasz Głuski, prezes Zarządu i managining director z firmy LogicSynergy, po raz 23 uczestniczącej w bydgoskich targach. W opinii T. Głuskiego, są to już dojrzałe targi, które mają swoją historię i odznaczają się ciągłym rozwojem. ? Mimo iż na zewnątrz jest gorąco, to w hali chłodno. I choć są widoczne drobne niedociągnięcia, to ogólne standardy zostały podwyższone. Koniecznie trzeba te targi reklamować w Europie ? podsumował Robert Muszański z Wofil Ozone Technology.
Imprezy towarzyszące
Tegorocznym targom towarzyszyły też liczne konferencje i debaty, a wśród nich pierwszy Międzynarodowy Kongres ENVICON Water. Jego organizatorami były firma Abrys oraz Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?. ? Naszym celem jest zainaugurowanie prestiżowego wydarzenia, które stanie się jednym z cyklicznych spotkań branży wodociągowo-kanalizacyjnej ? powiedziała Magdalena Dutka, prezes Zarządu Abrysu. Podkreśliła również, że pierwsza edycja Kongresu to dobra okazja do przedyskutowania innowacyjnych rozwiązań i strategii w gospodarce wodno-ściekowej w kraju oraz do przeanalizowania oczekiwań Unii Europejskiej wobec Polski. Kongres został podzielony na główne sesje tematyczne, poświęcone: wodzie, zarządzaniu, ściekom, osadom, a także innowacjom.
Nagrody i wyróżnienia
W ramach targów odbyły się też finały dwóch konkursów, w ramach których wybierano najciekawsze rozwiązanie techniczne i najciekawszą ekspozycję. Przy ocenianiu ekspozycji pod uwagę brano estetykę, funkcjonalność, kolorystykę, sposób eksponowania produktów oraz obsługi zwiedzających. Nagrodę stanowiła statuetka Grand Prix Targów WOD-KAN. Wśród firm wyróżnionych za najciekawsze stoisko na targach WOD-KAN znalazły się: EKOTON PRODEKO-EŁK, KREVOX ECE oraz Hydro-Vacuum z Grudziądza. W kategorii rozwiązań technicznych do konkursu zgłosiło się 35 firm z 36 wyrobami. Statuetki otrzymały: Polska Fabryka Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA za zestaw wodomierzowy o nazwie Sztum-Duet, firma AQUAREN z Gliwic za cienkościenne panele do bezwykopowej renowacji obiektów infrastruktury podziemnej oraz przedsiębiorstwo EKOLOG z Piły za napęd boczny zgarniacza obrotowego typ BZn.
Targi to także znakomita okazja do tego, by świętować jubileusze przedsiębiorstw z branży wodnej i kanalizacyjnej. W tym roku 20-lecie działalności celebrował Ecol-Unicon z Gdańska, 30-lecie obchodził LogicSynergy z Krakowa, a 115-lecie działalności uczciło MPWiK w Krakowie. Ponadto swoje 130-lecie obecności na rynku zaakcentowało MPWiK w m.st. Warszawie, a 30-lecie świętowała firma UNISOFT.
Targi pozwalają specjalistom na zapoznanie się z najnowszymi, wdrożonymi na polskim rynku technologiami, służącymi uzdatnianiu wody i oczyszczaniu ścieków. A w tym roku takich rozwiązań nie brakowało. O innowacjach zaprezentowanych podczas bydgoskiej imprezy można przeczytać w miesięczniku ?Wodociągi-Kanalizacja? 5/2016.
Stan branży wod-kan w opinii wystawców bydgoskich targów Tomasz Głuski, prezes Zarządu i managining director LogicSynergy Uważam, że rynek wod-kan jest już bardzo dojrzały i zakończono fazę eksperymentów. Na polskim rynku jest wielu bardzo dobrych producentów o międzynarodowej renomie, oferujących wysokiej jakości produkty. Obecnie nasz rynek jest bardzo stabilny i coraz więcej inwestujemy, stawiając na jakość. Poprawiła się też jakość zarządzania w przedsiębiorstwach. Kadra menadżerska coraz większy nacisk kładzie na normy i wysokie standardy obsługi, bo to przekłada się na koszty eksploatacyjne. Kolejny aspekt to wizerunek. Przedsiębiorstwa z branży wod-kan to niejako wizytówki miast, w związku z czym zauważam wzrost liczby inwestycji o innowacyjnym charakterze. Sektor wod-kan bardzo skutecznie korzysta także ze środków unijnych, w czym posiada ogromne doświadczenie, z którego coraz częściej czerpią miasta podczas realizacji kolejnych unijnych projektów. Robert Muszański, właściciel, Wofil Ozone Technology Jeżeli chodzi o nowości produktowe zaproponowane przez polskich producentów, to myślę, że nie ma ich zbyt wiele. To samo dotyczy rozwiązań technologicznych i technicznych. Wszelkiego rodzaju innowacje pochodzą raczej z rynków zagranicznych. W Polsce są obecnie dostępne środki na innowacje, ale należy mieć świadomość, że aby wprowadzić produkt na rynek, trzeba poddać go badaniom, które mogą trwać nawet pięć lat. Branża wod-kan niekoniecznie chce korzystać z polskich rozwiązań i woli te zagraniczne. Marcin Łukasik, business development specialist, 3M Poland Coraz częściej firmy z branży wodociągowej kompleksowo realizują inwestycję. Do tej pory renowacja sieci wodociągowych w Polsce polegała na wymianie rurociągu albo na usuwaniu awarii, które pojawiały się punktowo w poszczególnych częściach miast. Tak naprawdę sieć nie była naprawiana kompleksowo, a mieszkańcy otrzymywali wodę, której jakość pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie wiele polskich firm wzoruje się na strukturze prowadzenia remontów preferowanej np. w Wielkiej Brytanii. Renowacja odbywa się tam w ok. sześcioletnich cyklach i zaczyna się od ujęcia wody, potem dotyczy sieci magistralnej rozdzielczej, następnie sieci dystrybucyjnej, a kończy się na ujęciu wody dla mieszkańca. W takim przypadku użytkownik otrzymuje wodę o bardzo dobrych parametrach, a sam wodociąg zostaje wzmocniony. Tego typu działania to krok w dobrym kierunku. |
Barbara Krawczyk