Wiedza Polaków dotycząca nowoczesnych systemów grzewczych jest coraz większa, niemniej w dalszym ciągu brakuje nam zaufania do najnowszych technologii branży grzewczej i energetycznej. To, co od lat sprawdza się w wielu państwach europejskich, na polski rynek wchodzi z pewnym oporem i opóźnieniem, pomimo intensywnych działań podejmowanych przez producentów.
W związku z tym 24 kwietnia na największych targach poświęconych szeroko rozumianemu sektorowi instalacyjnemu – INSTALACJE 2012 w Poznaniu – spotkali się liderzy branży instalacyjnej. Uczestniczyli oni w I Konferencji Urządzeń Grzewczych, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych SPIUG oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Spotkanie to dotyczyło technologii i rozwiązań z zakresu techniki grzewczej, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń zasilanych OZE. Dokonano również przeglądu rynku urządzeń grzewczych, a także rozmawiano na temat najnowszych dostępnych na rynku rozwiązań oraz trendów przy uwzględnieniu obowiązującego prawa i uwarunkowań unijnych.
– Wiedza daje przewagę, a tylko od nas samych i branży grzewczej w Polsce zależy to, w jakim stopniu wpłyniemy na kształtowanie świadomości użytkowników instalacji i decydentów, odpowiadających za obowiązujące w Polsce przepisy prawa. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych dokłada wszelkich starań, aby skutecznie promować urządzenia wykorzystujące energię odnawialną i rozwój branży grzewczej, szczególnie podkreślając znaczenie energooszczędności i ochrony środowiska, oraz bierze czynny udział w konsultacjach dotyczących przepisów, które oddziałujących na branżę instalacyjno-grzewczą. Polska gospodarka rozwija się dynamicznie i udział w tym procesie daje satysfakcję. Silne marki są powodem do dumy, ale również zobowiązują, dlatego jako członkowie firm producenckich postaramy się, żeby nie zawieść tych, którzy nam zaufali – zadeklarował podczas konferencji Janusz Starościk, prezes SPIUG.
W konferencji udział wzięli producenci i dostawcy urządzeń grzewczych, specjaliści z branży instalacyjnej, inżynierowie budownictwa, dystrybutorzy i firmy wykonawcze oraz rzemieślnicy zainteresowani technologiami przyszłości.
(dw)