Wykonawca nie naprawi usterki w stołecznej spalarni?
W związku z awarią rekuperatorów, tj. wymienników ciepła, na przełomie listopada i grudnia 2018 r. Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (STUOŚ) przy oczyszczalni Czajka w Warszawie została wyłączona z eksploatacji. ? Czynimy starania, żeby w tym roku uruchomić chociaż jeden z ciągów technologicznych spalarni ? informuje Renata Tomusiak, prezes MPWiK.
Budową stacji, oddanej do użytku 31 grudnia 2012 r., zajmowało się konsorcjum, którego liderem była firma Veolia Water Technologies. Została ona wezwana przez spółkę do niezwłocznego usunięcie awarii w ramach gwarancji, z czym się nie zgodziła. Jest to już trzecia dość istotna awaria spalarni. Do pierwszej doszło w 2014 r. Spowodowała ona półtoraroczny przestój pracy spalarni. Następna awaria w 2016 r. doprowadziła do kilkumiesięcznego przestoju.
Wobec odmowy naprawienia rekuperatorów w ramach gwarancji, spółka niezwłocznie zapewniła bieżący odbiór osadów z terenu zakładu ?Czajka? przez wyspecjalizowane firmy świadczące usługi zagospodarowania odpadów. Łącznie do 18 września 2019 r. zewnętrznym wykonawcom w ramach zawartych umów przekazano ponad 100 tys. t osadów.
Jednocześnie zlecono wykonanie analiz prawnych oraz ekspertyz dotyczących przyczyn awarii oraz określania sposobu naprawy.