Nie bez powodu podziwiamy rozwój odnawialnych źródeł energii w Europie Zachodniej. Takie kraje jak np. Niemcy w ciągu ostatnich 10 lat wielokrotnie zwiększyły ilość energii produkowanej ze źródeł odnawialnych. Dziś w tym kraju produkcja energii w elektrowniach wiatrowych ma już pewien zauważalny udział (ok. 2%) w zaspokajaniu potrzeb użytkowników. Imponujący jest przy tym udział energii wiatrowej w miksie mocy szczytowej, który wynosi 10%. Jakie mechanizmy zadziałały, że dokonał się taki postęp?

Finansowanie odnawialnych źródeł energii


Produkcja energii ze źródeł odnawialnych jest z czysto inwestycyjnego punktu widzenia nieopłacalna. Dopiero uwzględnienie aspektów ekologicznych i politycznych czyni tę produkcję interesującą. Te ostatnie aspekty jednak nie mogą być brane pod uwagę przez inwestorów i dlatego też opłacalność produkcji musi być stymulowana subwencjami państwowymi.
Inny model subwencjonowania produkcji energii ze źródeł odnawialnych, polegający na zwiększaniu opłat taryfowych za „zieloną" energię, jest mało skuteczny, ponieważ nie spotyka się z oczekiwanym zainteresowaniem klientów. Choć ankiety wykazują, że ponad 80% społeczeństwa uważa produkcję energii elektrycznej w źródłach odnawialnych jako niezwykle ważny czynnik stymulujący ochronę środowiska, to tylko po...