Powszechnie wiadomo, że drewno jest jednym z lepszych źródeł energii odnawialnej. Spalanie drewna w celach energetycznych ma długą tradycję. Ile drewna z naszych lasów zużywa się do celów energetycznych? Odpowiedź jest prosta – za dużo drewna dobrej jakości, a za mało odpadów drzewnych.

Zużycie drewna odpadowego uzależnione jest od tempa przemian w tzw. małej, lokalnej energetyce, a zwiększenie zużycia zależy od unowocześniania lokalnych (głównie wiejskich) systemów grzewczych. Trudno znaleźć kompromis między potrzebami energetycznymi kraju a dbałością o lasy.
Jest to jednak możliwe na różne sposoby. Jeden z nich to propozycja Ecoenergii – kompleksowe wykorzystanie odpadów tartacznych, leśnych i upraw energetycznych do bezpośredniej produkcji energii cieplnej i elektrycznej oraz paliwa alternatywnych.
Istniejąca od 1991 r. Ecoenergia, firma inżynierska specjalizująca się m.in. w ochronie środowiska, rozpoczęła realizację autorskiego, innowacyjnego projektu energetyczno-ekologicznego na Mazurach.
Do kwietnia 2008 r. uruchomione zostaną trzy skorelowane ze sobą zakłady: tartak, produkcja biopaliw (przetwarzanie odpadów z produkcji tartacznej) oraz ciepłownia na biomasę zasilająca obiekty infrastrukturalne gm. Stare Juchy (powiat ełcki). Koszt całego przedsięwzięcia będzie wynosić 16,9 mln zł. Firma pozyskała część pieniędzy ze środków unijnych (5,97 mln zł), większość jednak pochodzi z kredytu inwestycyjnego z PKO BP i ze środków własn...