Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to wspólna realizacja przedsięwzięcia przez podmiot publiczny i partnera prywatnego.

Kluczem do udanego sfinalizowania inwestycji PPP jest umiejętne rozłożenie zadań oraz ryzyk wiążących się z implementacją projektu. Przedsiębiorca nie jest zatem ?na siłę? obciążany wszystkimi rodzajami ryzyka, które mogą pojawić się podczas realizacji przedsięwzięcia PPP, lecz tylko z takimi, z którym poradzi sobie lepiej niż podmiot publiczny. Jednym z sektorów, który ma szanse na najbardziej intensywny rozwój finansowania inwestycji w w formule PPP, jest energetyka.

Dlaczego warto stosować PPP w energetyce?

Efektywność energetyczna jest centralnym elementem unijnej strategii Europa 2020 na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju, sprzyjającego włączeniu społecznemu oraz gospodarce opartej na efektywnym korzystaniu z zasobów. Sektor efektywności energetycznej został wybrany przez Platformę PPP (podmiot stworzony przez ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego będącego forum wymiany informacji o PPP dla podmiotów publicznych) jako jeden z najważniejszych obszarów wsparcia z punktu widzenia rozwoju regionalnego i polityki spójności. Platforma PPP będzie zachęcać podmioty publiczne do inicjowania przedsięwzięć PPP w sektorze energetyki, dlatego przedsiębiorcy powinni się odpowiednio przygotować do udziału w tego rodzaju postępowaniach. Dobrze zrealizowany projekt PPP to sytuacja...