Wykorzystanie wypoczynkowe terenów nadrzecznych w Warszawie
W ostatnich latach rzeki miejskie przeżywają swój renesans. Mieszkańcy miast zaczynają doceniać ich potencjał. Rzeka ma zdolność kreowania miejsc charakterystycznych, wyróżniających się oryginalnością formy, funkcji i treści. Miejsc niezwykłych, dzięki którym miasto jest rozpoznawalne i kojarzone zarówno przez jego mieszkańców, jak i gości.
Tereny nadrzeczne wyróżniają się indywidualnością, stając się ważne dla rozwoju miasta. Jako szansę dla nowej jakości przestrzeni miejskiej i poprawy funkcjonowania dolin rzecznych w miastach postrzega się rewitalizację. Stanowi ona główny kierunek rozwoju wielu miejscowości na świecie. Coraz częściej dotyczy to także polskich aglomeracji. W Polsce zainteresowanie to unaoczniają choćby realizowane lub planowane w ostatnich kilku latach rewitalizacje terenów nadrzecznych w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Białymstoku czy Opolu, ale także w mniejszych miastach, np. w Głogowie czy Sanoku.
Inwestycje te, realizowane często za spore pieniądze, są podejmowane na ogół bez właściwego rozeznania rzeczywistych potrzeb i oczekiwań potencjalnych użytkowników. Coraz częściej nieodłącznym etapem tworzenia nowych przestrzeni publicznych na świecie jest partycypacja społeczna. Wyniki wielu badań wskazują, że inicjatywy podejmowane we współpracy z lokalną społecznością mają większe szanse na sukces. Mieszkańc...