Wody geotermalne mogą być wykorzystane nie tylko w ciepłownictwie, ale również w ośrodkach balneorekreacyjnych.

Coraz większą popularność zyskują zwłaszcza baseny i aquaparki wykorzystujące wody geotermalne. Przekłada się to na zainteresowanie lokalnych samorządów i prywatnych inwestorów planowaniem i budowaniem nowych basenów oraz innych ośrodków Spa&Wellness, wykorzystujących dobroczynne właściwości termalnych solanek. Obecnie działa osiem takich ośrodków, z czego aż pięć znajduje się na Podhalu. Stanowią one doskonałe urozmaicenie oferty turystycznej regionu, a zlokalizowane w pobliżu tras narciarskich ośrodki balneorekreacyjne przedłużają sezon narciarski.
Ilość czynnych ośrodków balneorekreacyjnych na Podhalu nie jest przypadkowa. W porównaniu do innych rejonów Polski w niecce podhalańskiej istnieją najlepsze warunki do pozyskania wód termalnych ze względu na korzystną budowę geologiczną, wysoką temperaturę wody, jej niską mineralizację, wysoką wydajność, odnawialność złoża i dostępność terenu.
Pozostałe istniejące ośrodki balneorekreacyjne znajdują się na obszarze Niżu Polskiego. W planach jest także dalsza rozbudowa istniejących ośrodków. Część tych inwestycji już się rozpoczęła.
 
Nowe ośrodki
Najmłodszym kompleksem basenów termalnych na Podhalu jest otwarta w czerwcu 2011 r. Terma Bania...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?