Wyłączenia stosowania nadzwyczajnego trybu
Nadzwyczajny tryb usuwania odpadów stosowany jest w przypadkach zagrożenia życia bądź zdrowia ludzi lub środowiska. Zasada ta ma jednak swoje wyjątki.
W poprzednich numerach ?Przeglądu Komunalnego? prowadzona była analiza przepisów zawartych w nowym art. 26a Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2019 r. poz. 701, ze zm., dalej jako u.o.2012), wprowadzonych ustawą nowelizującą z 19 lipca 2019 r. Przepisy te wprowadziły nadzwyczajny tryb usuwania odpadów z miejsc ich gromadzenia, który powinien mieć zastosowanie w przypadku, gdy odpady mogą spowodować bądź powodują powstanie zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi bądź środowiska i z tych względów konieczne jest ich niezwłoczne usunięcie. Tryb ten nie może być jednak stosowany zawsze we wskazanych sytuacjach, przepisy art. 26a ust. 12 wprowadzają bowiem szereg wyłączeń możliwości jego stosowania, wymagających zwrócenia baczniejszej uwagi ? głównie ze względu na wątpliwości, jakie budzi treść przepisów.
Odpady na składowisku
Pierwsza grupa wyłączeń związana jest ze składowaniem odpadów we wskazanych miejscach i dotyczy jej punkt 1 w ust. 12 stwierdzający, że przepisów art. 26a nie stosuje się w przypadku, gdy ?odpady są składowane
a) na eksploatowanym lub zamkniętym składowisku odpadów,
b) w miejscu, w którym przed dniem 1 października 2001 r. były składowane odpady?.
Pierwszą istotną wątpliwość budzi użyte na początku prze...