Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie

Zestaw wymagań dotyczących treści regulaminu został zmodyfikowany nowelizacją z 2005 r. Zmienione zostały punkty 1 i 2 wyliczenia, dodano także punkty 4 i 5. Zmiany polegające na uzupełnieniu wyliczenia o nowe punkty zmieniły również zakres podmiotowy obowiązywania regulaminu, w pierwotnej wersji służącego do określania obowiązków mieszkańców i do nich tylko skierowanego.


Ustalenie maksymalnego poziomu odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, dopuszczonych do składowania, nie należy do obowiązków do mieszkańców. Niestety, równocześnie trudno odpowiedzieć na pytanie, do kogo ten obowiązek miałby być skierowany i tym samym, przez kogo powinien być egzekwowany. Jedynym miejscem dla rozstrzygnięcia tej kwestii mógłby być gminny plan gospodarki odpadami, jest to bowiem pewna wytyczna o charakterze organizatorskim. Umieszczenie takiego postanowienia w regulaminie tworzy z niego obowiązek normatywny, który powinien być skierowany do konkretnego adresata. Takim adresatem mógłby być chyba tylko kierujący składowiskiem odpadów, przy czym chodziłoby jedynie o składowiska eksploatowane przez podmioty niepodporządkowane gminie.

Gminny plan gospodarki
Jeszcze większe wątpliwości budzi zmiana wskazana w art. 4 pkt 5. Artykuł 4 ustawy ma charakter delegacji ustawowej, upoważniającej do wydania aktu normatywnego podstawowego (aktu prawa miejscowego). Zgodnie z podstawowymi założeniami twor...