Dla spełnienia wymagań, które wynikają zarówno z polskiego, jak i europejskiego prawa, konieczne stają się sukcesywne działania zmierzające do zmniejszenia ilości składowanych odpadów oraz osiągnięcia odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odpadów. Realizacja tego celu wymaga budowy szeregu linii technologicznych do czynności związanych z odzyskiem i unieszkodliwianiem odpadów.

Niezbędnym elementem odzysku i recyklingu opakowań i surowców wtórnych jest sortowanie odpadów komunalnych. Można to robić w dwojaki sposób: drogą selektywnego zbierania odpadów, w tym „u źródła powstawania”, i/lub drogą segregacji „wtórnej” – w zakładach sortowania i waloryzacji odpadów. W Polsce selektywną zbiórkę odpadów stosuje się obecnie tylko w około jednej trzeciej gmin.
Wymagania jakościowe stawiane instalacji sortowania odpadów zależne są przede wszystkim od przyjętego rozwiązania systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Zakłady sortowania i waloryzacji odpadów
W obecnych uwarunkowaniach krajowych sortownia odpadów powinna spełniać funkcję zakładu zbiorczego dla odpadów dostarczanych ze wszystkich źródeł, znajdujących się na terenie objętym działaniem systemu.
Najwłaściwszym aktualnie rozwiązaniem jest sortownia odpadów o charakterze uniwersalnym – wyposażona w linie przeznaczone do sortowania selektywni...