Wymiana myśli technicznej
Polacy w coraz większym stopniu zwracają uwagę na oszczędzanie energii elektrycznej i cieplnej w swoich domach. Zwiedzający 17. Międzynarodowe Targi Budownictwa Bud-Gryf oraz 12. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej Energia mogli poznać skuteczne metody pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, a także zaznajomić się ze strukturą budynku energooszczędnego. Impreza odbyła się 14-16 marca w Szczecinie.
Targi odbyły się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, prezydenta Miasta Szczecina i marszałka województwa zachodniopomorskiego, a odwiedziło je w tym roku ok. 11 tys. osób.
Swoje oferty przedstawiło ponad 260 wystawców z Polski, Niemiec, Szwecji, Słowenii, Ukrainy oraz Danii. Firmy prezentowały materiały budowlane, wykończeniowe, maszyny budowlane, brykieciarki, systemy solarne, kotły c.o., energooszczędne, zbiornikowe i przepływowe podgrzewacze ciepła, a także wymienniki ciepła. Szczególnie bogata była oferta pomp ciepła.
Nie zabrakło także prezentacji maszyn budowlanych i narzędzi, chemii budowlanej i materiałów izolacyjnych, a ciekawe ekspozycje glazury i terakoty oraz armatury łazienkowej, a także kominków i wyrobów z kamienia były propozycją dla urządzających wykończone już wnętrza.
Wiedzę wprost od fachowców zapewniły konferencje z udziałem referentów z zagranicy. Tematem pierwszej z nich była „Energia odnawialna szansą na rozwój”. Problematyka konferencji poruszała niemal wszystkie rodzaje OZE: biomasę, biogaz, energetykę wiatrową, produkcję biodiesla i wpływ OZE na kształtowanie krajobrazu oraz możliwości finansowania. Potencjał i warunki rozwoju energetyki odnawialnej w kraju i regionie przedstawił pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego. Z dużym zainteresowaniem wysłuchano referatu przedstawiajacego wyniki badań potencjału plonowania wierzby i topoli na plantacjach o częstym okresie wycinki.
Drugiego dnia Targów odbyły się dwie konferencje. Pierwsza miała charakter praktyczny. Architekci państwo Lipińscy, przedstawili realizację pierwszego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce i omówili nakłady inwestycyjne oraz oszczędności wynikające z budownictwa energooszczędnego. Natomiast podczas drugiej konferencji pt. „Energooszczędny dom” omówiono wszystkie możliwe do zastosowania w takim domu systemy grzewcze.
(ml)