Wyrób włókienniczy w obiegu
Wiosna to czas porządków, robienia remanentów w szafach, pozbywania się rzeczy już nieprzydatnych, zniszczonych i niemodnych.
Zgodnie z definicją, którą sformułował Parlament Europejski: odpady oznaczają każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do pozbycia których został zmuszony. Tak więc każdy z nas, pozbywając się rzeczy niepotrzebnych, jednocześnie powiększa wolumen odpadów, w tym tekstylnych.
W ciągłym ruchu
Nowa odzież krajowa czy też importowana, po określonym czasie użytkowania, trafia do kontenerów lub plastikowych toreb podczas zbiórki ulicznej typu ?door to door?. Czas wykorzystania poszczególnych wyrobów przez użytkowników jest zróżnicowany i zależny od szeregu czynników, wśród których wymienić należy wiek (np. dzieci szybko rosną, zatem częściej zmieniają odzież), intensywność użytkowania (odzież robocza i całodzienna eksploatowana jest intensywniej i dlatego jest wycofywana z obiegu po krótszym okresie niż ubrania wizytowe), ale również zmieniającą się modę (osoby zamożne wymieniają odzież, kiedy przestaje odpowiadać aktualnym trendom) oraz zamożność (osoby mniej zamożne, np. nieposiadające kilku garniturów, eksploatują je krócej, gdyż nie używają ich przemiennie).
W Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Gospodarki Materiałowej przeprowadzono badania dotyczące okresu użytkowania wyrobów włókienniczych (ubrań). Przyjęto, że odzie...