Postępowanie w sprawach o eksmisję z lokalu komunalnego

Wyrok sądu jako podstawa eksmisji

Eksmisja to wykonanie orzeczenia sądowego, które rozwiązuje stosunek prawny uprawniający do używania lokalu oraz nakazuje opróżnienie lokalu. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu mieszkalnego sąd orzeka, czy osoba, której nakaz dotyczy, ma prawo do otrzymania lokalu socjalnego, czy też nie.

Od 1 kwietnia do 31 października można wykonywać wyroki sądowe orzekające o nakazie opróżnienia lokalu mieszkalnego, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie, czyli wyroki o tzw. eksmisji na bruk. Okres ochronny od 1 listopada do 31 marca następnego roku ustanowiony jest w art. 16 Ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. DzU z 2014 r. poz. 150, dalej u.o.p.l.).

Okres ochronny nie dotyczy jednak przypadków eksmisji za znęcanie się (art. 17 u.o.p.l.) ? gdy powodem opróżnienia lokalu jest stosowanie przemocy w rodzinie lub wykraczanie w sposób rażący bądź uporczywy przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwe zachowanie, czyniące uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku ? albo gdy zajęcie lokalu nastąpiło bez tytułu prawnego. Nakazując opróżnienie lokalu, sąd w wyroku wskazuje te powody.

W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu mieszkalnego sąd orzeka, czy osoba, której na...