Wyzwania dla energetyki wiatrowej

Koniec przedłużającego się procesu legislacyjnego, zwieńczony podpisaniem przez prezydenta ustawy o OZE, stanowi swoisty punkt zwrotny dla rozwoju OZE, w tym dla sektora energetyki wiatrowej.

Zanim 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie kluczowe regulacje w zakresie nowego systemu wsparcia, czeka nas jeszcze kilka miesięcy kształtowania się wykładni nowych przepisów, a być może nawet kolejnych zmian legislacyjnych.

Wyrazem pojawiających się wątpliwości jest fakt, iż już 23 lutego br. (czyli zaledwie kilka dni po przyjęciu ustawy o OZE przez Sejm) prezes URE wezwał stowarzyszenia i organizacje zrzeszające przedsiębiorców działających na rynku OZE do wypełnienia i przesłania formularza, w którym należy zawrzeć pytania lub zagadnienia problemowe odnoszące się do przepisów ustawy ?budzących wszelkie wątpliwości interpretacyjne?. Co więcej, już 18 marca br. miało miejsce pierwsze posiedzenie Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Energetyki i Surowców Energetycznych, dotyczące wprowadzenia ewentualnych zmian do ustawy o OZE. Fakty te dowodzą, iż, po pierwsze, wykładnia poszczególnych postanowień ustawy o OZE będzie się dopiero kształtowała w najbliższych miesiącach, a po drugie, część wątpliwych zagadnień być może jeszcze w tym roku będzie przedmiotem nowelizacji ustawy.

Pojęcie instalacji a tzw. etapowanie projektów

Jednym z kluczowych problemó...