Jak rozwinąć turystykę i rekreację na obszarze Wielkopolskiego Parku Narodowego, aby stał się on chętnie odwiedzanym miejscem wypoczynku i aktywności fizycznej mieszkańców przyległych gmin i Poznania? Jak równolegle z rozwojem turystyki chronić przed degradacją bogate walory przyrodnicze Parku? Odpowiedź na te pytania przyniesie zapewne strategia zrównoważonego rozwoju turystyki dla gmin mikroregionu WPN. Wramach projektu „Dialog w gminach mikroregionu WPN” nad jej założeniami oraz założeniami do programu edukacji ekologicznej od września 2005 r. intensywnie pracowali jego realizatorzy: Stowarzyszenie „Partnerzy dla Samorządu” i Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z przedstawicielami WPN, organizacji pozarządowych i mieszkańców okołoparkowych gmin.
W efekcie „Dialogu…” zdobyto niezwykle cenną, szeroką wiedzę nt. uatrakcyjniania form edukacji ekologicznej oraz preferencji turystycznych i rekreacyjnych mieszkańców gmin, a także zgromadzono bogaty materiał dokumentacyjny, inwentaryzując zasoby rekreacyjne w całym mikroregionie.
Projekt zamknęła ogólnopolska konferencja pod patronatem Ministerstwa Środowiska oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich „Partnerstwo w ochronie środowiska i krajobrazu szansą na zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu”, która odbyła się w dniach 15-16 grudnia ub. r. w Trzebawiu pod Poznaniem. Podczas konferencji swoje doświadczenia w tym zakresie zaprezentow...