Tworząc serwis administracji publicznej, należy przestrzegać wielu konkretnych zasad i wytycznych. Bardzo istotne jest też, aby maksymalnie dopasować serwis do potrzeb odbiorców, głównie mieszkańców, przedsiębiorców, inwestorów, dziennikarzy i turystów. To oni ostatecznie zweryfikują, czy serwis urzędowy jest ciekawy i zawiera wszystkie potrzebne informacje.

Atrakcyjna strona internetowa miasta może stać się główną platformą wymiany informacji między przedstawicielami urzędu a społecznością lokalną. Jest to często pierwsza forma kontaktu i źródło wiedzy dla mieszkańca. I choć na pierwszy rzut oka strony wszystkich miast są do siebie podobne pod względem zawartości, to jednak każda z nich wyróżnia się funkcjonalnością, przejrzystością czy sposobem przekazywania informacji. Różny jest też koszt ich budowy, a później utrzymania.

Funkcjonalna i przejrzysta

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, by dobrze zaprojektować miejską stronę internetową? Jak twierdzi Piotr Kujawa z firmy Smartbees, dostarczającej rozwiązania internetowe dla firm czy urzędów, przy budowie strony internetowej rzeczą, którą należy zrobić przed jakimikolwiek pracami programistycznymi, jest przeanalizowanie i zrozumienie potrzeb grupy docelowej, czyli użytkowników. Jego zdaniem, czynność ta jest niezbędna, ponieważ głównym celem każdej witryny internetowej jest przyciągnięcie oraz zaciekawienie użytkowników,...