W październiku Autobus Energetyczny wyruszył w trasę po całej Polsce, aby w ciągu dwóch lat odwiedzić mieszkańców ponad 200 gmin.

? Informowanie o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niekontrolowany rozwój cywilizacji oraz o możliwościach zapobiegania katastrofom ekologicznym, staje się obowiązkiem każdego z nas ? mówi Joanna Ogrodniczek, kierownik projektu Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) pn. Autobus Energetyczny.

Celem projektu ?Autobus Energetyczny mobilne centrum informacyjno-edukacyjne przeciwdziałania zmianom klimatu? jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie zmian klimatu, przyczyn zachodzenia tych zmian, działań, jakie można podjąć, aby im przeciwdziałać oraz zachęcenie każdego z odbiorców kampanii do podejmowania kroków na rzecz zapobiegania zmianom klimatu w codziennym życiu i otoczeniu: w domu, w pracy, w szkole i lokalnym środowisku. Podczas zwiedzania autobusu można dowiedzieć się, jak działają kolektory słoneczne oraz jakie korzyści dla konsumentów płyną z ich stosowania. Dzięki modelowi oświetlenia wewnętrznego uczestnicy mogą przekonać się, jak stosowanie różnych źródeł światła przekłada się na oszczędzanie energii. W autobusie znajduje się również model okien dwu- i jednokomorowych, oświetlanych żarówkami o tej samej mocy. Pozwala on na przeprowadzenie eksperymentu, polegającego na równoczesnym przyłożeniu dłoni do szyb i porównaniu temperatur na ich powierzchni. Umożliwia to zaobserwowanie, jaki wpływ na p...