Europejska Agencja ds. Środowiska (European Environment Agency – EEA) opublikowała kolejny raport o zmianie klimatu na terenie Europy1. Najbardziej wyraźne przemiany zachodzą na Arktyce, terenach górskich, nadmorskich oraz w obszarze śródziemnomorskim (w Hiszpanii, we Włoszech, na Bałkanach, w Grecji oraz Turcji).

W Europie wyróżniono pięć rejonów, w których zmiany klimatu powodują różne następstwa. Tu wymienione zostaną (jako przykłady) te, które dotyczą dwu obszarów: centralno-wschodniego, w tym Polski, oraz regionu śródziemnomorskiego.
W pierwszym przypadku obserwuje się coraz częściej ekstremalnie wysokie temperatury, mniejszą ilość opadów w okresie letnim, częstsze powodzie w okresie zimowo/wiosennym, rosnącą zmienność wydajności plonów i zwiększone ryzyko pożarów lasów.
Drugi rejon charakteryzują niższe średnioroczne opady (skutek: okresowe braki wody, zwłaszcza w dużych miastach), niższy przepływ wód w rzekach (prowadzi to do obniżenia produkcji energii przez hydroelektrownie), większa ilość pożarów lasów, niższa wydajność zbiorów w rolnictwie, wzrost zapotrzebowania wody w rolnictwie, zwiększona śmiertelność spowodowana upałami oraz spadek turystyki w okresie letnim (męczące upały oraz braki wody). Polska, podobnie jak cała Europa oraz świat, stoi obecnie przed dylematem – jakich mo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?