Z nami od lat
Jubileusz 15-lecia „Przeglądu Komunalnego” skłonił nas do zaprezentowania „Złotej dziesiątki”. Tworzy ją dziesięć firm, które najwierniej towarzyszą miesięcznikowi i Czytelnikom, promując na jego łamach swoje wyroby oraz usługi.
W ramach uznania i podziękowania za dotychczasową współpracę (w dużej mierze to dzięki nim miesięcznik może docierać do najdalszych zakątków Polski) zwróciliśmy się do tych najwierniejszych z prośbą o przygotowanie krótkiej wizytówki firmy oraz próbę komentarza do zmian, jakie zaszły w gospodarce komunalnej i ochronie środowiska w ciągu tych kilkunastu lat.
Brodd Products Polonia
Z perspektywy naszej kilkunastoletniej obecności na rynku widzimy, że w ostatnich latach zmniejszyły się inwestycje związane z zakupem urządzeń do czyszczenia dróg. Obowiązuje efektywizacja kosztów – jeśli już zakup nowej zamiatarki, to najlepiej z pojazdem ciągnącym, który można wykorzystać w okresie posezonowym do innych prac na drogach. Dlatego też rozszerzyliśmy naszą ofertę o urządzenia i przystawki komunalne do wszelkich prac porządkowych zarówno na drogach, jak i na terenach zieleni. Wysokie normy w zakresie ochrony środowiska naturalnego każą nam, producentom, zastanowić się, w jaki sposób my i nasi poddostawcy na nie oddziałujemy. Staramy się używać materiałów, które w pełni podlegają recyklingowi. Wiele wskazówek mamy „we krwi” – jesteśmy firmą szwedzką, a wiadomo, że w tym kraju obowiązują rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska pracy i środowiska naturalnego. Ze swej strony posiadam krótkie doświadczenie we współpracy z „Przeglądem Komunalnym”, bo dopiero od roku zarządzam Brodd Products Polonia. Moja opinia jest bardzo pozytywna i jeśli chodzi o klienta komunalnego, to zdecydowanie Wasz miesięcznik przyczynił się do zacieśnienia kontaktów i nawiązania nowych. Natomiast nasze analizy wewnętrzne nie wykazały jakiejś znacznej zależności pomiędzy ilością ogłoszeń a wolumenem sprzedaży na rynku. Jesteśmy jednak dobrej myśli na przyszłość!
Eko Cel – Polska
Firma Eko Cel – Polska, działająca od 1997 r. w Pucku, należy do największych w Polsce producentów urządzeń dla firm branży komunalnej. Asortyment sprzedawanych produktów obejmuje śmieciarki o pojemnościach skrzyń ładunkowych 8-28 m3, systemy załadowcze z szerokiej gamy produktów firmy ZOELLER, rozwiązania systemowe (np. urządzenia do mycia i dezynfekcji pojemników), osprzęt do załadunku kontenerów, a także ocynkowane kontenery i pojemniki – zarówno uniwersalne, jak i do selektywnej zbiórki odpadów.
Sukcesy firmy na rynku są konsekwencją doskonałego funkcjonowania sieci sprzedaży i dystrybucji w powiązaniu z obsługą serwisową klienta. Spółka oferuje klientom obszerne doradztwo i szkolenia, kompletny pakiet serwisowy dla sprawnego użytkowania urządzeń oraz dostawę oryginalnych części zamiennych.
Ponad 600 pojazdów ze znakiem EKOPRES, które znajdują się w codziennej eksploatacji polskich firm komunalnych, stanowi najlepszą gwarancję jakości i rzetelności handlowej firmy. To właśnie te pojazdy swoją codzienną, bezawaryjną pracą piszą nasze najlepsze referencje. Dodatkowym potwierdzeniem wiarygodności jest fakt przyznania spółce tytułu „Solidna Firma 2002” oraz posiadanie certyfikatu ISO 9001:2001. Niezawodnym partnerem w działaniach promocyjnych firmy i jej produktów jest redakcja „Przeglądu Komunalnego”, która najlepiej ze wszystkich wydawnictw opisuje rzeczywistość rynku polskiego w zakresie branży ochrony środowiska.
ENKO Gliwice
Firma ENKO Gliwice powstała w 1991 r. i przeszła długą drogę rozwoju, wprowadzając coraz szerszą gamę produktów kontrolno-pomiarowych oraz urządzeń pracujących na rzecz ochrony środowiska.
Głównym jej celem jest promocja polskich urządzeń i technologii oraz realizacja potrzeb klientów. Czołowym produktem są przepływomierze elektromagnetyczne, których ENKO jest największym polskim producentem.
W oparciu o zdobyte doświadczenia wdrożono do produkcji stacje zlewcze ścieków, sita kanałowe i bębnowe, kraty schodkowe, hakowe, panelowe i koszowe, prasy do skratek, separatory i płuczki piasku, piaskowniki, zintegrowane urządzenia do usuwania skratek i piasku, zgarniacze piasku, zasuwy oraz zastawki.
Mając na uwadze zapewnienie jak najwyższej jakości wyrobów, wdrożono system zarządzania jakością ISO 9001:2000. Przyjęta strategia firmy zakłada zwiększenie możliwości finansowych, wykonawstwa i sprzedaży. Konsekwentnie udoskonalany jest cykl związany z opracowywaniem wyrobu, przygotowaniem produkcji, procesem wytwarzania, sprzedażą oraz funkcjonowaniem wyrobu u odbiorcy.
W najbliższych latach ENKO zamierza zwiększyć swój udział w produkcji urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej, m.in. wprowadzając nowe produkty (należy tu wspomnieć o nowej serii przepływomierzy elektromagnetycznych MPP-05), udoskonalając już istniejące urządzenia i reklamując markę, m.in. na łamach „Przeglądu Komunalnego”.
HORSTMANN
Budowa Urządzeń i Technika Ekologiczna
Jesteśmy samodzielnym oddziałem niemieckiej firmy HORSTMANN, spółką polskiego prawa handlowego, działającą w Polsce od 1993 r. W halach produkcyjnych, na powierzchni 10 tys. m2, gotowi jesteśmy wyprodukować – zgodnie z naszą specjalizacją – wyposażenie sortowni odpadów, kompostownie odpadów organicznych, urządzenia systemów transportu bliskiego czy magazyny wysokiego składowania. Nasi specjaliści pomagają klientom wybrać najlepsze rozwiązania. Gwarantujemy wysoką jakość, profesjonalną i kompleksową obsługę oraz skuteczność działania.
Firma HORSTMANN została powołana do życia po to, aby przenieść na polski rynek zaawansowane technologie budowy maszyn oraz wskazać sposoby ich nowoczesnego i skutecznego wykorzystania.
Szczególnym obszarem, w którym ulokowaliśmy nasze działania, jest ochrona środowiska. W momencie powstawania naszej firmy w Polsce rodziły się idee walki z odpadami oraz instytucjonalne działania, które dziś pozwalają te koncepcje realizować.
Wszystkim tym, którzy profesjonalnie zajmują się odpadami, chcemy służyć naszą wiedzą, doświadczeniem oraz najwyższej klasy urządzeniami. HORSTMANN to właściwy kierunek i optymalny wybór dla wszystkich tych, którzy stawiają na nowoczesność, fachowość i jakość.
MWM Brzesko
Jubileusz „Przeglądu Komunalnego” wyraźnie wpisuje się w historię MWM Brzesko. W 1989 r. nasza firma (wówczas ZNTSiS Brzesko) zdecydowała się na zmianę dotychczasowego profilu działalności z usługowo-remontowego na produkcyjno-handlowy.
Na Targach POLEKO w 1990 r. zaprezentowaliśmy nasz pierwszy produkt z rodziny pojazdów komunalnych SM-11 (śmieciarkę z czołowym systemem załadunku pojemników). W kolejnych latach asortyment ten był systematycznie rozwijany i modernizowany (SK-1, SK-2, ZK-10, SD-1, ZNT-3, SK-5, SK-6, SK-5.16).
Przez ten czas w branży komunalnej wiele się zmieniło: powstało nowe prawo odpadowe i system zamówień publicznych, ustabilizowała się grupa głównych graczy rynkowych (krajowych i zagranicznych), systematycznie rozwijająca własną ofertę handlową i produkcyjną, oraz skonsolidowała się grupa firm przewozowych odpadów komunalnych (choć jest ich wciąż ponad 1500). Jednocześnie stan realizacji potrzeb i sprzętu technicznego w przeważającej większości firm komunalnych wciąż determinowany jest ograniczonymi możliwościami finansowym oraz krótkimi kontraktami handlowymi związanymi z zagospodarowaniem i transportem odpadów (stąd wiele z nich wciąż działa na krótką metę z pojazdami używanymi).
Przy tej okazji raz jeszcze wspominam Wojciecha Dutkę, założyciela i pomysłodawcę czasopisma, z którym współpraca przełożyła się na udział w tworzeniu tego – dzisiaj popularnego i cenionego – czasopisma na rynku komunalnym w Polsce.
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizator Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO, współpracują z „Przeglądem Komunalnym” od początku obecności tego magazynu na rynku. Tradycją stało się już, że podczas POLEKO wręczane są nagrody w wielu prestiżowych konkursach, organizowanych przez redakcję. Z wydawcą „Przeglądu Komunalnego”, firmą Abrys, MTP blisko współdziała również przy okazji organizacji wielu konferencji odbywających się w ramach targów.
W ciągu minionych 15 lat rynek targów ekologicznych zmienił się diametralnie. Targom POLEKO przybyło liczne grono konkurentów – mniejszych imprez targowych poświęconych wąskiemu segmentowi rynku. Wciąż jednak POLEKO są jedynym w kraju wydarzeniem o znaczeniu międzynarodowym, które kompleksowo obejmuje całokształt zagadnień związanych z ochroną środowiska. Postępująca specjalizacja, która w równym stopniu dotyczy ochrony środowiska oraz innych sfer życia i gospodarki, wywarła również wpływ na formułę Targów. Oferta wystawców POLEKO podzielona została na odrębne sektory tematyczne, a wybranym branżom, np. energetyce odnawialnej, technice komunalnej czy recyklingowi, poświęcone zostały ekspozycje specjalne.
MET-BUD
Spółka zajmuje się produkcją kontenerów o pojemności 4-40 m3, pojemników na odpady komunalne oraz do selektywnej zbiórki odpadów, koszy na śmieci i innych wyrobów z metalu. Firma prowadzi sprzedaż w kraju i poza jego granicami (Belgia, Niemcy i Holandia). Zakład produkcyjny znajduje się w Gończycach (woj. mazowieckie).
W ostatnich latach w dziedzinie ochrony środowiska nasze przedsiębiorstwo wprowadziło kilka nowych wzorów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, parę wzorów koszy na psie odchody oraz kontenery do zbiórki odpadów niebezpiecznych.
Produkowane przez MET-BUD kontenery są zgodne z normami europejskimi. Przedsiębiorstwo posiada na swoje wyroby patenty zgłoszone w Urzędzie Patentowym RP.
MET-BUD od początku swojej działalności (1992 r.) współpracuje z wydawnictwem „Przeglądu Komunalnego”, oceniając tę współpracę jako „wzorową”.
OTTO (Poland)
Spółka została założona w 1993 r. przez koncern OTTO, będący od wielu lat jednym z liderów produkcji pojemników na odpady. Rynek produktów przeznaczonych dla gospodarki komunalnej jest niezwykle zróżnicowany, dlatego dla firmy najważniejsza jest lokalna współpraca z odbiorcami naszych produktów. Dzięki „wiedzy o rynku” możemy oferować naszym partnerom najnowsze i najefektywniejsze rozwiązania produktowe i systemowe.
Również współpraca z wiodącymi w branży mediami – w przypadku gospodarki komunalnej z „Przeglądem Komunalnym” – ma kapitalne znaczenie w dialogu o potrzebach rynku, koniecznych modyfikacjach prawnych czy nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. „Przegląd Komunalny” jest unikalną platformą informacyjną oraz ważnym forum dyskusyjnym, kształtującym zasady działania rynku odpadów w Polsce.
Dzięki tej wiedzy i wymianie poglądów oraz zmianie zasad funkcjonowania rynku zwiększają się możliwości działania samorządów, ekonomicznie i technicznie rozwijają się przedsiębiorstwa gospodarki odpadami, powstają coraz nowocześniejsze zakłady utylizacyjne, a wszystko to w konsekwencji stymuluje rozwój działających w tym środowisku firm dostawczych, w tym OTTO.
Rozwijając się w sposób zintegrowany z rynkiem polskim, spółka OTTO Poland osiągnęła w ubiegłym roku obroty wynoszące ponad 20 mln zł netto, a w organizacji koncernu OTTO od tego roku przejęła odpowiedzialność za rozwój sprzedaży na niektórych innych rynkach Europy Centralno-Wschodniej.
WUKO
WUKO to 50 lat polskiej tradycji w produkcji sprzętu komunalnego, głównie samochodów do utrzymania porządku, czystości i estetyki w miastach. Firma, rozpoczynając działalność od produkcji „beczek” asenizacyjnych ciągniętych przez konia, doszła dziś do wyrobów sterowanych mikroprocesorami, wykonywanych z najnowocześniejszych materiałów i technologii. Podstawą rozwoju spółki jest własna kadra wieloletnich pracowników, uzupełniana młodszymi, zaangażowanymi ludźmi, pracująca zarówno na starych maszynach, jak i na najnowocześniejszych komputerach i oprogramowaniu 3D. Pozwala to projektować i wykonywać różne typy i odmiany pojazdów (np. ostatnio WUKO oferuje małe śmieciarki, myjnie pojemników z możliwością ich dezynfekcji z zewnątrz i wewnątrz, skrzynie śmieciarek o obniżonej masie i dużej wytrzymałości, bardziej efektywne i ciche układy zgniotu, układy sterujące samodiagnozujące oraz nowe samochody „kanalizacyjne”). Na Targach POLEKO 2005 w Poznaniu samochód do czyszczenia kanałów otrzymał Nagrodę Prezesa Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za najlepszy wyrób.
Eksploatacja coraz nowocześniejszych samochodów komunalnych i ich popularyzacja w prasie technicznej, m.in. w „Przeglądzie Komunalnym”, przyczynia się do ochrony środowiska i usprawnienia gospodarki odpadami. WUKO wchodzi w następne 50 lat produkcji sprzętu komunalnego.
Zakład Urządzania i Utrzymania Zieleni
Firma działa na polskim rynku od 23 lat, prowadząc swoje działania w kilku kierunkach, a mianowicie pielęgnacja wysokiej i niskiej zieleni, utrzymanie czystości, projektowanie zieleni i handel maszynami. Podstawą sukcesu oraz rozwoju firmy jest wykwalifikowana kadra pracownicza, nowoczesny sprzęt do pielęgnacji zieleni oraz kontakty z podobnymi grupami w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA, dzięki którym poznajemy i wdrażamy najnowocześniejsze metody i technologie. Idąc za ciosem, zajęliśmy się sprzedażą rębarek do drewna, frezarek do pni oraz przesadzarek do drzew. Wiele maszyn, które pracują dziś w gospodarce komunalnej, energetyce, leśnictwie itd., po raz pierwszy w Polsce pracowało w naszej firmie. Cieszymy się, że dzieląc się naszymi doświadczeniami na różnego rodzaju kursach, sympozjach oraz pokazach branżowych, przyczyniliśmy się do wzrostu znaczenia zrębków w sektorze energetycznym, komunalnym czy przetwórstwa drzewnego, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszego środowiska. Udało się również wypromować pewien standard kompleksowego wykonywania usług z zakresu pielęgnacji zieleni, tj. cięciom pielęgnacyjnym lub ścince towarzyszy zrębkowanie konarów i gałęzi oraz frezowanie pozostałego na miejscu pnia. Dzięki temu można bezpiecznie, bez dużej straty dla środowiska, prowadzić rotacyjną wymianę zieleni przy drogach, w parkach i osiedlach. Tych osiągnięć nie byłoby bez promocji. Reklama w tematycznych czasopismach, takich jak „Przegląd Komunalny”, to pierwsze, ale jakże ważne kroki do sukcesu.
W ramach uznania i podziękowania za dotychczasową współpracę (w dużej mierze to dzięki nim miesięcznik może docierać do najdalszych zakątków Polski) zwróciliśmy się do tych najwierniejszych z prośbą o przygotowanie krótkiej wizytówki firmy oraz próbę komentarza do zmian, jakie zaszły w gospodarce komunalnej i ochronie środowiska w ciągu tych kilkunastu lat.
(red.)
Brodd Products Polonia
Z perspektywy naszej kilkunastoletniej obecności na rynku widzimy, że w ostatnich latach zmniejszyły się inwestycje związane z zakupem urządzeń do czyszczenia dróg. Obowiązuje efektywizacja kosztów – jeśli już zakup nowej zamiatarki, to najlepiej z pojazdem ciągnącym, który można wykorzystać w okresie posezonowym do innych prac na drogach. Dlatego też rozszerzyliśmy naszą ofertę o urządzenia i przystawki komunalne do wszelkich prac porządkowych zarówno na drogach, jak i na terenach zieleni. Wysokie normy w zakresie ochrony środowiska naturalnego każą nam, producentom, zastanowić się, w jaki sposób my i nasi poddostawcy na nie oddziałujemy. Staramy się używać materiałów, które w pełni podlegają recyklingowi. Wiele wskazówek mamy „we krwi” – jesteśmy firmą szwedzką, a wiadomo, że w tym kraju obowiązują rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska pracy i środowiska naturalnego. Ze swej strony posiadam krótkie doświadczenie we współpracy z „Przeglądem Komunalnym”, bo dopiero od roku zarządzam Brodd Products Polonia. Moja opinia jest bardzo pozytywna i jeśli chodzi o klienta komunalnego, to zdecydowanie Wasz miesięcznik przyczynił się do zacieśnienia kontaktów i nawiązania nowych. Natomiast nasze analizy wewnętrzne nie wykazały jakiejś znacznej zależności pomiędzy ilością ogłoszeń a wolumenem sprzedaży na rynku. Jesteśmy jednak dobrej myśli na przyszłość!
Yvonne Brodd
prezes Zarządu
prezes Zarządu
Eko Cel – Polska
Firma Eko Cel – Polska, działająca od 1997 r. w Pucku, należy do największych w Polsce producentów urządzeń dla firm branży komunalnej. Asortyment sprzedawanych produktów obejmuje śmieciarki o pojemnościach skrzyń ładunkowych 8-28 m3, systemy załadowcze z szerokiej gamy produktów firmy ZOELLER, rozwiązania systemowe (np. urządzenia do mycia i dezynfekcji pojemników), osprzęt do załadunku kontenerów, a także ocynkowane kontenery i pojemniki – zarówno uniwersalne, jak i do selektywnej zbiórki odpadów.
Sukcesy firmy na rynku są konsekwencją doskonałego funkcjonowania sieci sprzedaży i dystrybucji w powiązaniu z obsługą serwisową klienta. Spółka oferuje klientom obszerne doradztwo i szkolenia, kompletny pakiet serwisowy dla sprawnego użytkowania urządzeń oraz dostawę oryginalnych części zamiennych.
Ponad 600 pojazdów ze znakiem EKOPRES, które znajdują się w codziennej eksploatacji polskich firm komunalnych, stanowi najlepszą gwarancję jakości i rzetelności handlowej firmy. To właśnie te pojazdy swoją codzienną, bezawaryjną pracą piszą nasze najlepsze referencje. Dodatkowym potwierdzeniem wiarygodności jest fakt przyznania spółce tytułu „Solidna Firma 2002” oraz posiadanie certyfikatu ISO 9001:2001. Niezawodnym partnerem w działaniach promocyjnych firmy i jej produktów jest redakcja „Przeglądu Komunalnego”, która najlepiej ze wszystkich wydawnictw opisuje rzeczywistość rynku polskiego w zakresie branży ochrony środowiska.
Waldemar Wojciechowski
dyrektor
dyrektor
ENKO Gliwice
Firma ENKO Gliwice powstała w 1991 r. i przeszła długą drogę rozwoju, wprowadzając coraz szerszą gamę produktów kontrolno-pomiarowych oraz urządzeń pracujących na rzecz ochrony środowiska.
Głównym jej celem jest promocja polskich urządzeń i technologii oraz realizacja potrzeb klientów. Czołowym produktem są przepływomierze elektromagnetyczne, których ENKO jest największym polskim producentem.
W oparciu o zdobyte doświadczenia wdrożono do produkcji stacje zlewcze ścieków, sita kanałowe i bębnowe, kraty schodkowe, hakowe, panelowe i koszowe, prasy do skratek, separatory i płuczki piasku, piaskowniki, zintegrowane urządzenia do usuwania skratek i piasku, zgarniacze piasku, zasuwy oraz zastawki.
Mając na uwadze zapewnienie jak najwyższej jakości wyrobów, wdrożono system zarządzania jakością ISO 9001:2000. Przyjęta strategia firmy zakłada zwiększenie możliwości finansowych, wykonawstwa i sprzedaży. Konsekwentnie udoskonalany jest cykl związany z opracowywaniem wyrobu, przygotowaniem produkcji, procesem wytwarzania, sprzedażą oraz funkcjonowaniem wyrobu u odbiorcy.
W najbliższych latach ENKO zamierza zwiększyć swój udział w produkcji urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej, m.in. wprowadzając nowe produkty (należy tu wspomnieć o nowej serii przepływomierzy elektromagnetycznych MPP-05), udoskonalając już istniejące urządzenia i reklamując markę, m.in. na łamach „Przeglądu Komunalnego”.
Zdzisław K. Walotek
dyrektor
dyrektor
HORSTMANN
Budowa Urządzeń i Technika Ekologiczna
Jesteśmy samodzielnym oddziałem niemieckiej firmy HORSTMANN, spółką polskiego prawa handlowego, działającą w Polsce od 1993 r. W halach produkcyjnych, na powierzchni 10 tys. m2, gotowi jesteśmy wyprodukować – zgodnie z naszą specjalizacją – wyposażenie sortowni odpadów, kompostownie odpadów organicznych, urządzenia systemów transportu bliskiego czy magazyny wysokiego składowania. Nasi specjaliści pomagają klientom wybrać najlepsze rozwiązania. Gwarantujemy wysoką jakość, profesjonalną i kompleksową obsługę oraz skuteczność działania.
Firma HORSTMANN została powołana do życia po to, aby przenieść na polski rynek zaawansowane technologie budowy maszyn oraz wskazać sposoby ich nowoczesnego i skutecznego wykorzystania.
Szczególnym obszarem, w którym ulokowaliśmy nasze działania, jest ochrona środowiska. W momencie powstawania naszej firmy w Polsce rodziły się idee walki z odpadami oraz instytucjonalne działania, które dziś pozwalają te koncepcje realizować.
Wszystkim tym, którzy profesjonalnie zajmują się odpadami, chcemy służyć naszą wiedzą, doświadczeniem oraz najwyższej klasy urządzeniami. HORSTMANN to właściwy kierunek i optymalny wybór dla wszystkich tych, którzy stawiają na nowoczesność, fachowość i jakość.
Waldemar Szygenda
specjalista ds. marketingu
specjalista ds. marketingu
MWM Brzesko
Jubileusz „Przeglądu Komunalnego” wyraźnie wpisuje się w historię MWM Brzesko. W 1989 r. nasza firma (wówczas ZNTSiS Brzesko) zdecydowała się na zmianę dotychczasowego profilu działalności z usługowo-remontowego na produkcyjno-handlowy.
Na Targach POLEKO w 1990 r. zaprezentowaliśmy nasz pierwszy produkt z rodziny pojazdów komunalnych SM-11 (śmieciarkę z czołowym systemem załadunku pojemników). W kolejnych latach asortyment ten był systematycznie rozwijany i modernizowany (SK-1, SK-2, ZK-10, SD-1, ZNT-3, SK-5, SK-6, SK-5.16).
Przez ten czas w branży komunalnej wiele się zmieniło: powstało nowe prawo odpadowe i system zamówień publicznych, ustabilizowała się grupa głównych graczy rynkowych (krajowych i zagranicznych), systematycznie rozwijająca własną ofertę handlową i produkcyjną, oraz skonsolidowała się grupa firm przewozowych odpadów komunalnych (choć jest ich wciąż ponad 1500). Jednocześnie stan realizacji potrzeb i sprzętu technicznego w przeważającej większości firm komunalnych wciąż determinowany jest ograniczonymi możliwościami finansowym oraz krótkimi kontraktami handlowymi związanymi z zagospodarowaniem i transportem odpadów (stąd wiele z nich wciąż działa na krótką metę z pojazdami używanymi).
Przy tej okazji raz jeszcze wspominam Wojciecha Dutkę, założyciela i pomysłodawcę czasopisma, z którym współpraca przełożyła się na udział w tworzeniu tego – dzisiaj popularnego i cenionego – czasopisma na rynku komunalnym w Polsce.
Marek Puzia
prezes Zarządu
prezes Zarządu
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizator Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO, współpracują z „Przeglądem Komunalnym” od początku obecności tego magazynu na rynku. Tradycją stało się już, że podczas POLEKO wręczane są nagrody w wielu prestiżowych konkursach, organizowanych przez redakcję. Z wydawcą „Przeglądu Komunalnego”, firmą Abrys, MTP blisko współdziała również przy okazji organizacji wielu konferencji odbywających się w ramach targów.
W ciągu minionych 15 lat rynek targów ekologicznych zmienił się diametralnie. Targom POLEKO przybyło liczne grono konkurentów – mniejszych imprez targowych poświęconych wąskiemu segmentowi rynku. Wciąż jednak POLEKO są jedynym w kraju wydarzeniem o znaczeniu międzynarodowym, które kompleksowo obejmuje całokształt zagadnień związanych z ochroną środowiska. Postępująca specjalizacja, która w równym stopniu dotyczy ochrony środowiska oraz innych sfer życia i gospodarki, wywarła również wpływ na formułę Targów. Oferta wystawców POLEKO podzielona została na odrębne sektory tematyczne, a wybranym branżom, np. energetyce odnawialnej, technice komunalnej czy recyklingowi, poświęcone zostały ekspozycje specjalne.
Agata Dutka
dyrektor Projektu POLEKO
dyrektor Projektu POLEKO
MET-BUD
Spółka zajmuje się produkcją kontenerów o pojemności 4-40 m3, pojemników na odpady komunalne oraz do selektywnej zbiórki odpadów, koszy na śmieci i innych wyrobów z metalu. Firma prowadzi sprzedaż w kraju i poza jego granicami (Belgia, Niemcy i Holandia). Zakład produkcyjny znajduje się w Gończycach (woj. mazowieckie).
W ostatnich latach w dziedzinie ochrony środowiska nasze przedsiębiorstwo wprowadziło kilka nowych wzorów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, parę wzorów koszy na psie odchody oraz kontenery do zbiórki odpadów niebezpiecznych.
Produkowane przez MET-BUD kontenery są zgodne z normami europejskimi. Przedsiębiorstwo posiada na swoje wyroby patenty zgłoszone w Urzędzie Patentowym RP.
MET-BUD od początku swojej działalności (1992 r.) współpracuje z wydawnictwem „Przeglądu Komunalnego”, oceniając tę współpracę jako „wzorową”.
Danuta Petecińska
wiceprezes Zarządu
wiceprezes Zarządu
OTTO (Poland)
Spółka została założona w 1993 r. przez koncern OTTO, będący od wielu lat jednym z liderów produkcji pojemników na odpady. Rynek produktów przeznaczonych dla gospodarki komunalnej jest niezwykle zróżnicowany, dlatego dla firmy najważniejsza jest lokalna współpraca z odbiorcami naszych produktów. Dzięki „wiedzy o rynku” możemy oferować naszym partnerom najnowsze i najefektywniejsze rozwiązania produktowe i systemowe.
Również współpraca z wiodącymi w branży mediami – w przypadku gospodarki komunalnej z „Przeglądem Komunalnym” – ma kapitalne znaczenie w dialogu o potrzebach rynku, koniecznych modyfikacjach prawnych czy nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. „Przegląd Komunalny” jest unikalną platformą informacyjną oraz ważnym forum dyskusyjnym, kształtującym zasady działania rynku odpadów w Polsce.
Dzięki tej wiedzy i wymianie poglądów oraz zmianie zasad funkcjonowania rynku zwiększają się możliwości działania samorządów, ekonomicznie i technicznie rozwijają się przedsiębiorstwa gospodarki odpadami, powstają coraz nowocześniejsze zakłady utylizacyjne, a wszystko to w konsekwencji stymuluje rozwój działających w tym środowisku firm dostawczych, w tym OTTO.
Rozwijając się w sposób zintegrowany z rynkiem polskim, spółka OTTO Poland osiągnęła w ubiegłym roku obroty wynoszące ponad 20 mln zł netto, a w organizacji koncernu OTTO od tego roku przejęła odpowiedzialność za rozwój sprzedaży na niektórych innych rynkach Europy Centralno-Wschodniej.
Paweł Mieczkowski
wiceprezes Zarządu
wiceprezes Zarządu
WUKO
WUKO to 50 lat polskiej tradycji w produkcji sprzętu komunalnego, głównie samochodów do utrzymania porządku, czystości i estetyki w miastach. Firma, rozpoczynając działalność od produkcji „beczek” asenizacyjnych ciągniętych przez konia, doszła dziś do wyrobów sterowanych mikroprocesorami, wykonywanych z najnowocześniejszych materiałów i technologii. Podstawą rozwoju spółki jest własna kadra wieloletnich pracowników, uzupełniana młodszymi, zaangażowanymi ludźmi, pracująca zarówno na starych maszynach, jak i na najnowocześniejszych komputerach i oprogramowaniu 3D. Pozwala to projektować i wykonywać różne typy i odmiany pojazdów (np. ostatnio WUKO oferuje małe śmieciarki, myjnie pojemników z możliwością ich dezynfekcji z zewnątrz i wewnątrz, skrzynie śmieciarek o obniżonej masie i dużej wytrzymałości, bardziej efektywne i ciche układy zgniotu, układy sterujące samodiagnozujące oraz nowe samochody „kanalizacyjne”). Na Targach POLEKO 2005 w Poznaniu samochód do czyszczenia kanałów otrzymał Nagrodę Prezesa Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za najlepszy wyrób.
Eksploatacja coraz nowocześniejszych samochodów komunalnych i ich popularyzacja w prasie technicznej, m.in. w „Przeglądzie Komunalnym”, przyczynia się do ochrony środowiska i usprawnienia gospodarki odpadami. WUKO wchodzi w następne 50 lat produkcji sprzętu komunalnego.
Zbigniew Wilmański
prezes Zarządu
prezes Zarządu
Zakład Urządzania i Utrzymania Zieleni
Firma działa na polskim rynku od 23 lat, prowadząc swoje działania w kilku kierunkach, a mianowicie pielęgnacja wysokiej i niskiej zieleni, utrzymanie czystości, projektowanie zieleni i handel maszynami. Podstawą sukcesu oraz rozwoju firmy jest wykwalifikowana kadra pracownicza, nowoczesny sprzęt do pielęgnacji zieleni oraz kontakty z podobnymi grupami w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA, dzięki którym poznajemy i wdrażamy najnowocześniejsze metody i technologie. Idąc za ciosem, zajęliśmy się sprzedażą rębarek do drewna, frezarek do pni oraz przesadzarek do drzew. Wiele maszyn, które pracują dziś w gospodarce komunalnej, energetyce, leśnictwie itd., po raz pierwszy w Polsce pracowało w naszej firmie. Cieszymy się, że dzieląc się naszymi doświadczeniami na różnego rodzaju kursach, sympozjach oraz pokazach branżowych, przyczyniliśmy się do wzrostu znaczenia zrębków w sektorze energetycznym, komunalnym czy przetwórstwa drzewnego, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszego środowiska. Udało się również wypromować pewien standard kompleksowego wykonywania usług z zakresu pielęgnacji zieleni, tj. cięciom pielęgnacyjnym lub ścince towarzyszy zrębkowanie konarów i gałęzi oraz frezowanie pozostałego na miejscu pnia. Dzięki temu można bezpiecznie, bez dużej straty dla środowiska, prowadzić rotacyjną wymianę zieleni przy drogach, w parkach i osiedlach. Tych osiągnięć nie byłoby bez promocji. Reklama w tematycznych czasopismach, takich jak „Przegląd Komunalny”, to pierwsze, ale jakże ważne kroki do sukcesu.
Jerzy Franek
współwłaściciel
współwłaściciel