Koniec pierwszego roku bieżącej kadencji Parlamentu Europejskiego, który nastąpił na przełomie czerwca i lipca, skłania do przeprowadzenia krótkiego podsumowania prac w Komisji Środowiska PE (ENVI) oraz spojrzenia w przyszłość ? w kierunku wyzwań na kolejny rok.

Sprawozdania legislacyjne

Najważniejszym z polskiego punktu widzenia sprawozdaniem bez wątpienia było wprowadzenie rezerwy stabilizacyjnej (MSR ? market stability reserve) do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS). Wbrew polskiemu stanowisku, rezerwa ruszy już od 2019 r. oraz bezpośrednio włączone zostaną do niej uprawnienia czasowo zdjęte z rynku w procesie tzw. backloadingu, które miały zostać od 2019 r. przywracane na rynek. Udało się jednak wywalczyć pewne koncesje, które mają łagodzić wzrost cen pozwoleń na emisję CO2 dla biedniejszych krajów UE. Nie są to rozwiązania w pełni zadowalające, jednak w znacznej mierze ulepszają stanowisko, przy którym obstawała większość w PE oraz Radzie UE. Kolejne składniki reformy systemu ETS będą procedowane w dalszym ciągu kadencji.

Zamknięte zostało również sprawozdanie w sprawie pośredniej zmiany użytkowania gruntów (ILUC), dotyczące polityki w sprawie wspierania biopaliw. Projekt, który został przygotowany przez Komisję Europejską, miał rozwiązać część problemów związanych z wycinaniem lasów deszczowych na potrzeby produkcji eksportowej (m.in. do Europy) roślin oleistych. W praktyce oznaczał zamknięcie całeg...