Z warszawskimi uczniami w trosce o klimat
W grudniu zeszłego roku uwaga wszystkich, którym dobro klimatu leży na sercu, skierowana była na Poznań, gdzie przez dwa tygodnie odbywała się Konferencja Klimatyczna ONZ. Mieszkańcy Warszawy, a konkretnie warszawscy uczniowie, solidaryzowali się z obradującymi w Poznaniu, podejmując działania dla klimatu w ramach programu „Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawy”, prowadzonego przez Fundację Nasza Ziemia i firmę Vattenfall Heat Poland.
W drugim tygodniu trwania szczytu klimatycznego Fundacja Nasza Ziemia wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 301 zorganizowała na Placu Zamkowym Starego Miasta happening „Herbatka z klimatem”. Młodzi ludzie chcieli pokazać, że przyszłość Ziemi jest w ich rękach, dlatego przekonywali warszawiaków i turystów do bardziej ekologicznego trybu życia. Uczniowie prezentowali kolorowe transparenty z hasłami zachęcającymi do oszczędzania energii w domu, szkole i biurze oraz rozdawali ulotki z zasadami prawidłowego gospodarowania energią, a także częstowali przechodniów gorącą herbatą.
Działania młodych ekologów wzbudziły zainteresowanie mediów, które licznie przybyły na happening.
Liczymy, że przesłanie, które poprzez happening starali się przekazać uczniowie z Warszawy dotarło do mieszkańców stolicy oraz poprzez media do decydentów dyskutujących w Poznaniu o przyszłości Ziemi.
W ramach programu „Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawy” został uruchomiony i już od ponad roku funkcjonuje portal edukacyjny www.klimatdlaziemi.pl, poświęcony zagadnieniom klimatu i jego ochrony. Zaglądając do portalu, można uzyskać fachową wiedzę na temat zmian klimatycznych, dostęp do najświeższych artykułów prasowych z tej tematyki, a także skorzystać z kalkulatora emisji CO2 oraz podyskutować na forum. W grudniu miało miejsce radosne wydarzenie związane z portalem: liczba wejść na stronę przekroczyła 0.5 miliona! Tak duża ilość gości uzyskana w ciągu jednego roku to znaczący sukces i zachęta do dalszych intensywnych działań oraz ciągłego ulepszania strony. Jedną z nowości, która pojawiła się na stronie, jest nowa graficzna wersja kalkulatora emisji CO2. Łączy on przyjemną dla oka grafikę ze sporą dawką konkretnej wiedzy oraz łatwością w obsłudze. Każdego, kto chciałby obliczyć własną emisję dwutlenku węgla, zapraszamy na portal www.klimatdlaziemi.pl.
Marta Kałużyńska, Nasza Ziemia