W tym roku wśród uczestników konferencji „Budowa i eksploatacja bezpiecznych składowisk odpadów”, która odbyła się w dniach 26-28 lutego w Wiśle, było duże grono znakomitych praktyków z wielu składowisk w Polsce. Po dyskusji postanowili oni sformułować wnioski, które zostały przekazane ministrowi środowiska.

Wnioski dotyczące gospodarki odpadami w Polsce

Uczestnicy XII Międzynarodowej Konferencji „Budowa i eksploatacja bezpiecznych składowisk odpadów”, zorganizowanej przez firmę Abrys w Wiśle w dn. 26-28 lutego 2002 r., zwracają uwagę Ministra Środowiska na następujące, ważne dla Polski w przededniu wejścia do UE, leżące w kompetencji władz państwowych sprawy:
1) Zagadnienia dotyczące „śmieci” i czystości kraju są bardzo istotnymi, widocznymi wyznacznikami cywilizacyjnymi, z którymi uczestnicy konferencji związani są profesjonalnie. Stwierdzamy, że w sprawach tych konieczne są konsekwentne, zorganizowane działania administracji rządowej i naprawa licznych błędów.
2) System prawny zapoczątkowany po 1989 r., w tym przekazanie wszystkich spraw dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi do gmin, doprowadził do wybudowania 1000 składowisk gminnych. Z doświadczeń krajów rozwiniętych wiadomo, że optymalne składowisko odpadów powinno obsługiwać od 120 tys. do ok. 500 tys. mieszkańców. Zatem w Polsce nie trzeba więcej niż 100 – 200 składowisk. W krajach UE za sprawy gospodarki odpadowej odpow...