W malowniczym krajobrazie na poznańskiej Malcie 15 czerwca br. odbył się Europejski Dzień Wiatru. Już przed południem u podnóża stoku narciarskiego pojawiły się dzieci i młodzież wraz z rodzicami. Przez cały dzień imprezę odwiedziło ponad 17 tys. osób.

Celem tej imprezy było zwrócenie uwagi na konieczność rozwoju wykorzystania energii wiatru i potencjału, jaki ma Europa w zakresie użycia energetyki wiatrowej do produkcji energii.

Do dyspozycji przybyłych byli specjaliści z zakresu energetyki wiatrowej, którzy odpowiadali na pytania oraz przedstawiali informacje na temat pracy turbin wiatrowych. Źródłem informacji była także ścieżka edukacyjna. Na dziesięciu tablicach, w formie przystępnej dla młodzieży, a także osób niezwiązanych z energetyką odnawialną, umieszczone zostały najistotniejsze dane na temat energetyki wiatrowej: historia wykorzystania siły wiatru, technologia i zasady działania turbin, informacje na temat eksploatacji farm wiatrowych, realizacji projektów, etapów budowy farm oraz projektów morskich. Zainteresowani mogli przy użyciu symulatora pracy farmy wiatrowej przekonać się, jaką produktywność przy zdefiniowanych przez siebie warunkach i parametrach oferuje zespół turbin wiatrowych.

W konkursie na najładniej wykonany wiatrak zwyciężyła klasa I „c” ze Szkoły Podstawowej nr 64. Doskonałym dopełnieniem wydarzeń odbywających się na scenie była młodzież, która z zaangażowaniem brała udział w konkursach, np. wiedzy na temat energetyki wiatrowej. Dla najmłodszych gości przewidziano konkursy rysunkowe.

Gwarantem niezapomnianej zabawy był występ grupy Kaledonia Celtic Band, grającej muzykę celtycką, zespołu instrumentów dętych Fanfara Zimbrul oraz innych wykonawców, opierających swoją twórczość na instrumentach wykorzystujących siłę ruchów powietrza. Imprezę zakończył koncert Tytusa Wojownicza z przyjaciółmi.

Poza atrakcjami, które poznaniacy mogli zobaczyć na Malcie, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przygotowało w Starym Browarze wystawę zdjęć obrazujących związek energetyki wiatrowej z przyrodą i człowiekiem. W efekcie zaproszenia Urzędu Miasta Poznania, 31 maja 2008 r. w Ogrodzie Botanicznym odbył się wykład na temat energetyki wiatrowej.

Dzień Wiatru świętowano w 20 europejskich stolicach. We Francji zorganizowano dni otwarte farm wiatrowych. Podobnie świętowano w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech. Odbyły się także warsztaty pokazujące istotę energetyki wiatrowej oraz wystawy konkursowych prac. Natomiast we Włoszech Święto Wiatru stało się impulsem do zorganizowania regat oraz zawodów kitesurfingowych. Odbyła się także ogólnokrajowa konferencja poświęcona rynkowi energetyki wiatrowej we Włoszech.

(ml)