Bez nowoczesnej infrastruktury komunalnej żaden samorząd nie spełni unijnych standardów w ochronie środowiska. Przekonali się o tym gospodarze wielu polskich miast i gmin, którym brakuje środków na realizację zadań z tego zakresu.

Przy realizacji przedsięwzięć, od których zależy spełnienie zobowiązań zapisanych w Traktacie Akcesyjnym, niezbędna jest pomoc finansowa z Narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Pozwala ona także na uzupełnienie wkładu krajowego w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Starania o skreślenie
Przykładowo jeden z największych w Polsce projektów porządkujących gospodarkę wodno-ściekową w szczecińskiej aglomeracji, którego koszt wynosi ok. 292 mln euro, nie doszedłby do skutku bez znaczącej dotacji z Unii Europejskiej (190 mln euro) oraz pożyczek z Narodowego (158 mln zł) i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (142 mln zł). Środki te pozwolą na wsparcie budowy oczyszczalni ścieków „Pomorzany”, rozbudowę oczyszczalni „Zdroje” oraz wybudowanie i renowację ponad 150 km sieci kanalizacyjnej i ok. 80 km kanalizacji deszczowej. Projekt obejmuje także rozbudowę ujęcia wody pitnej z jeziora Miedwie oraz modernizację stacji uzdatniania i magistrali wodociągowej Warszewo-Mścięcino. Ostatnie prace tej gigantycznej inwestycji powinny się zakończyć w 2008 r.
- Wykonanie szczecińskiego przedsięwzięcia wpłynie na ...