Występuje w wersji zarówno zdefiniowanej, jak i powszechnej. Bywa ukryty za skomplikowanymi procesami przetwórczymi, ale też jego nieskrępowane przejawy wkraczają choćby na modowe wybiegi. Jeden wymaga raportowania, drugi wręcz odwrotnie. Recykling. Słowo stosowane w różnych kontekstach i znaczeniach. Mamy bowiem recyklingowe frakcje, projekty, dokumenty, stroje, pojemniki, a także procesy recyklingu oraz recyklaty. Recykling stał się synonimem selektywnej zbiórki zarówno dla mieszkańców, jak i dla specjalistów z odpadowej branży. Istnieją dokumenty potwierdzające recykling, poziomy recyklingu i opłaty recyklingowe. A co najważniejsze, firmy zajmujące się recyklingiem, choć nie zawsze przedsiębiorcy zarządzający kompostowniami i niektóre odlewnie metali uważają się za recyklerów. Jednak uzyskiwanie surowców kwalifikowanych jako nadające się do dalszego ?puszczenia w obieg? świadczy o recyklingowej efektywności. Dzięki takim działaniom firmy wpisują się w założenia zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu, dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym. 
Czy jednak Polska jest gotowa na nowe wyzwania, a zwłaszcza na osiągnięcie do 2030 r. ambitnych poziomów recyklingu? Według ekspertów, wyrażających swoje opinie w tym wydaniu, bez zmiany modelu systemu gospodarki odpadami, synergii działań i nacisku na selektywną zbiórkę odpadów będzie to zadanie trudne do wykonania. Ponadto nieuchronne wprowadzenie recyklingu bioodpadów ze strumienia odpadów komunalnych wiąże się z koniecznością poszerzenia selektywnego zbierania o odpady kuchenne. Stanowiące temat wydania przykłady miast, które wdrożyły strategię ?zero odpadów?, świadczą o tym, że jest to możliwe, lecz wymaga zaangażowania wszystkich uczestników systemu: mieszkańców, władz i przedsiębiorców.


W roku swoich piętnastych urodzin miesięcznik ?Recykling? pojawia się w nowej odsłonie ? jako kwartalnik o zwiększonej liczbie stron. 

Życzę przyjemnej, również dla oka, lektury.