Zadanie 12 samorządów z Mazur?
Obowiązujący w Polsce „od zawsze” sposób unieszkodliwiania odpadów komunalnych wyłącznie poprzez składowanie musiał znaleźć wreszcie swój kres.
Poprzez narzucone standardy przez Unię Europejską ten archaiczny sposób postępowania z odpadami również na pięknej ziemi mazurskiej, w okolicach Ełku, Gołdapi i Olecka, zostanie niebawem zastąpiony systemem zgodnym z dyrektywami unijnymi, opartym na bazie nowoczesnego zakładu unieszkodliwiania odpadów w Siedliskach k. Ełku. Dzisiaj już widać elementy pierwszych obiektów przyszłego zakładu, ale droga do osiągnięcia celu nie była ani łatwa, ani krótka.
Związek, spółka, decyzja o dofinansowaniu
Budowa nowego zakładu unieszkodliwiania odpadów to ogromne nakłady finansowe i żaden z lokalnych samorządów wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego nie byłby w stanie tego udźwignąć. Możliwość pozyskania środków finansowych z Unii Europejskiej wiązało się ze spełnieniem m.in. kryterium populacyjnego, które powinno wynosić co najmniej 150 tys. mieszkańców obsługiwanych przez system. Decyzja mogła być tylko jedna i w styczniu 2004 r. wykonany został pierwszy krok – w MSWiA zarejestrowano Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” w składzie: gmina miasto Ełk i cztery gminy wiejskie (Ełk, K...