Zagłębie instalacji do fermentacji bioodpadów
W Polsce istnieje obecnie 10 biogazowni przetwarzających bioodpady komunalne. 4 z nich działają na terenie Wielkopolski: w Suchym Lesie pod Poznaniem, w Wielkopolskim Centrum Recyklingu Jarocin, w „Orlim Stawie” pod Kaliszem oraz w Trzebani pod Lesznem.
Instalacją o nieco innym charakterze jest Biogazownia Przybroda, która powstała jako obiekt o charakterze demonstracyjno-doświadczalnym we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. – Wielkopolska ma to szczęście, że jesteśmy zagłębiem instalacji fermentacji. 4 funkcjonujące tu instalacje reprezentują 4 różne rozwiązania technologiczne – mówi Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK, zastępca dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Przyjrzyjmy się nieco bliżej wspomnianym wyżej instalacjom.
Największa w Jarocinie
Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie jest największą instalacją mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) w Wielkopolsce. Może ona przetworzyć rocznie 97 tys. ton odpadów w części mechanicznej, 67 tys. ton w części biologicznej, 37 tys. ton odpadów komunalnych zebranych selektywnie oraz 25 tys. ton bioodpadów.
W 2003 roku Zakład zaczął funkcjonować jako sp&...