Od 1994 roku działa na Podhalu zakład geotermalny. W pierwszej fazie była to, wykonana przez IGSMiE PAN, instalacja eksperymentalna, na którą składały się
2 otwory: Bańska IG-1 (produkcyjny) i Biały Dunajec PAN-1 (chłonny), wymiennikownia, rurociąg łączący oba otwory i umożliwiający zatłaczanie wydobytej wody do złoża. Oprócz tej instalacji, będącej źródłem ciepła, na terenie Laboratorium Geotermalnego wybudowano i uruchomiono obiekty doświadczalnego zagospodarowania energii geotermalnej, na które składały się: suszarnia drewna, szklarnia parapetowa, budynek wymiennikowni i 6 budynków mieszkalnych. W latach 1995-98, w ramach realizacji Projektu Badawczego pn.: „Wykorzystanie ciepła wód geotermalnych do intensywnej produkcji warzywniczej i chowu ryb”, dobudowano jeszcze budynek chowu ryb oraz tunele foliowe z podgrzewaną glebą, wraz z własnymi węzłami grzewczymi.


Głównym wykonawcą oraz koordynatorem projektu został Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, współwykonawcami byli: Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN z Gołysza oraz Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska z Zabrza.
Projekt miał charakter interdyscyplinarny, z trzema głównymi dziedzinami: ciepłowniczo-geotermalną, rybacką i warzywniczą. Prace badawcze realizowano na specjalnie wytworzonych obiektach i instalacjach składających się na aparaturę badawczą.
Ponadto opracow...