Odpady z przemysłu garbarskiego należą do jednych z bardziej uciążliwych dla środowiska naturalnego. Poniższe opracowanie jest fragmentem projektu wyróżnionego w kategorii „Technologia Przyszłości” IX Edycji Konkursu „Polski Produkt Przyszłości”, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

W projekcie opracowano innowacyjny sposób recyklingu wszystkich odpadów (w tym stałych) z produkcji skór chromowych, w którym niezwykle uciążliwe zanieczyszczenia są selektywnie usuwane i przetwarzane w produkty rynkowe. Specjalnym aspektem rozwiązania jest możliwość wspólnej przeróbki złożonych osadów ścieków garbarskich, zawierających m.in. związki chromu i często także żelaza, z osadami ścieków komunalnych.
Podstawowe cechy procesowe opracowanej metody to oczyszczanie ekstrakcyjne w cyklach zamkniętych stałych odpadów skór chromowych oraz silnie uwodnionych osadów ściekowych. Fazy wodnej można używać zaledwie w dwukrotnym nadmiarze w stosunku do odpadów skórzanych lub fazy organicznej. Oba cykle wykorzystują w niewielkich stężeniach związki chemiczne o dobrych własnościach kompleksujących kationy Cr(III) i innych metali ciężkich. Procesy przebiegają w temperaturach pokojowych, a poziom pH faz wodnych obu cykli jest zbliżony do obojętnego. Używane substancje kompleksujące są całkowicie bezpieczne dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Odpadów skór chromowych nie trzeba poddawać żadnym procesom wstępnej obróbki, mającej na ...